טיסות
מלונות
השכרת רכב
המציאון - טיסות זולות
כלים למטייל
בית ספר לטיסות
שירות לקוחות
אקספלורר
הכתבה מאת איתמר קוטלר פורסמה בתאריך 10/04/11 תגובה אחת   |   10 לייקים   |   18K צפיות

לחששות שמלוות נסיעה לחו"ל שותפים חלק גדול מהמטיילים. בין אם זהו הטיול הראשון שלכם ובין אם אתם כבר מטיילים מנוסים, ההכנות שתבצעו לפני היציאה לטיול וההחלטות שתקבלו במהלכו הם אלו שיקבעו אם תעברו את הנסיעה בשלום ותחזרו הביתה עם כל הציוד שלקחתם אתכם. בהמשך, ננסה לתת לכם את הטיפים הקטנים שישפרו משמעותית את הסיכוי שהטיול יעבור לכם בלי בעיות מיוחדות.

לפני הכל, אנחנו רוצים קצת להרגיע. לא משנה לאיזה יעד תבחרו להגיע, תמיד יבוא מישהו עם איזה סיפור אימה על מקרה של תקיפה, שוד או פגיעה שקרתה בדיוק במקום שאליו אתם נוסעים. מקרים שכאלו קורים בכל יעד שתוכלו לחשוב עליו (וגם בדרום ת"א) אבל הם נדירים ובד"כ מתרחשים באיזורים שמטיילים לא מגיעים אליהם. הפעלת הגיון בריא וכללי בטיחות בסיסיים ימנעו מכם התמודדות עם מצבים שכאלו.

חשוב להדגיש שרוב הבעיות שמטיילים מתמודדים איתם במהלך טיול בחו"ל הן דווקא הבעיות "הקטנות" יותר. כסף שנגנב והשאיר את המטיילים ללא אמצעים, דרכון שהלך לאיבוד, תאונה עם רכב שכור או מחלה שתופסת אתכם דווקא באמצע הג'ונגל. לרוב, אלו לא הבעיות  שיעמידו אתכם בסכנה ממשית אבל הן בהחלט עלולות להפוך טיול חלומי לסיוט מתמשך שיגרום לכם "לבזבז" את הזמן היקר של הטיול בעיסוקים פחות נעימים וגם עלול לעלות לכם לא מעט כסף. למרבה המזל, את מרבית הבעיות הללו ניתן למנוע ע"י הכנות מתאימות והתנהלות נכונה במהלך הטיול. אין זה משנה אגב, אם אתם יוצאים לטיול עצמאי או לנופש מאורגן בחו"ל. הכללים והטיפים שנציג תקפים לכולם.


תעשו העתקים מכל המסמכים

להכנות שתבצעו לפני היציאה לטיול תהיה השפעה מכרעת על הקלות שבה תוכלו להתמודד עם מצב של איבוד או גניבת מסמכים במהלך הטיול. מי שחווה את הסיטואציה של איבוד דרכון, יודע שקל יחסית להתמודד איתה אם יש ברשותך צילום של הדרכון, אולם המשימה הופכת קשה בהרבה אם אין באמתחתכם שום הוכחה באשר לזהות שלכם.

לפני היציאה לטיול חשוב שתעשו העתקים של כל המסמכים החשובים שלכם (דרכון, כרטיסי טיסה, רשיון נהיגה, שוברי הזמנה למלונות, לרכב שכור ולאטרקציות וכל מסמך נוסף שעשוי לשמש אתכם במהלך הטיול). סט אחד של העתקים תשאירו אצל ההורים או אצל המשפחה בארץ, סט נוסף תקחו אתכם (עדיף בתיק הגדול) ואם אינכם מטיילים לבד, מומלץ לתת סט נוסף למישהו שאתם מטיילים איתו לצורך גיבוי. בעידן הדיגיטלי של ימינו כשגם במדינות עולם שלישי קיימת גישה נוחה לרשת האינטרנט, מומלץ גם לסרוק את המסמכים החשובים ולשמור אותם במקום נגיש (כמו חשבון המייל או שירות לאחסון קבצים). במקרה חירום שגנבו לכם את כל הציוד, עדיין תוכלו לשחזר את המסמכים החשובים. כמובן שיש להצטייד בכרטיס אשראי בינלאומי ומומלץ לבדוק טרם הנסיעה מהם כרטיסי האשראי הפופולרים במדינת היעד אליה אתם נוסעים ומהו גובה העמלות שמשלמים עבור עסקאות בכרטיס אשראי.


תחלקו נכון את הכסף

אין ספק שאחד הדברים הפחות נעימים שיכולים לקרות במהלך טיול היא שישדדו מכם את כל הכסף ואמצעי התשלום שהבאתם מהבית וישאירו אתכם במצב של חוסר אונים. בשביל להמנע ממצב שכזה מומלץ לחלק את הכסף לכמה שיותר מקומות שונים ולמספר אמצעי תשלום כדי שתמיד תישארו עם גיבוי כלשהו בכל מצב. כסף מזומן כדאי לקחת בסכום שיספיק לכם ליומיים - שלושה שלאחר הנחיתה. את שאר הכסף כדאי להשאיר בבנק, למשוך כסף מהכספומטים המקומיים ו/או לשלם בכרטיס האשראי. על מנת לחסוך בכסף ולהמנע מעמלות מיותרות, כדאי לבצע מעט משיכות בסכומים גבוהים ובמטבע המקומי. בכרטיס האשראי כדאי להשתמש רק לרכישות "גדולות" של כרטיסי טיסה תשלום בבית המלון וכו', כיוון שעסקאות קטנות גוררות בחלק מהמקרים עמלות גבוהות. על כל צרה שלא תבוא, קחו שטר של 100$ ותחביאו אותו היטב בתא נסתר בתיק הגדול שיהיה המפלט האחרון.

מי שנוסע לטיול ארוך ונדרש לקחת איתו כמות גדולה של כסף יכול לשקול לקחת חלק משמעותי ממנו במה שמכונה המחאות נוסעים (Travel Checks). את הטרוול צ'קס רוכשים בבנק ובכדי להמיר אותם בחזרה לכסף מזומן תידרשו להגיע לסניף בנק מקומי במדינת היעד ולהציג את ההמחאה יחד עם הדרכון (לכן בשום אופן אל תחזיקו את ההמחאות בסמוך לדרכון). אם איבדתם את אחת מההמחאות לא קרה כלום, ההמחאות מבוטחות וניתן בשיחת טלפון פשוטה לבטל את ההמחאה והכסף יועבר תוך מספר ימים אליכם לחשבון. לפני הרכישה מומלץ לוודא שבמדינת היעד תהליך החלפת ההמחאות פשוט כפי שתיארנו ושלא גובים בה עמלות גבוהות במיוחד. כדאי גם לבדוק  איזה סוג של המחאות נוסעות הן הפופולריות ביותר במדינה (ברוב האיזורים ההמחאות הפופולריות הן של אמריקן אקספרס). בשביל לדעת באילו המחאות השתמשתם כדאי לנהל רשימה של מספרי ההמחאות ולמחוק את אלו שכבר נפדו.

במהלך הטיול תתרגלו להסתובב במהלך היום רק עם כמות הכסף שאתם צריכים לאותו היום ועוד קצת. הכלל קובע שהכסף שלכם בטוח הרבה יותר בהוסטל או בבית המלון מאשר עליכם. כמובן שאם יש בחדר או בקבלה כספת, כדאי להשאיר את הכסף והמסמכים שם, אבל גם אם לא, עדיף להחביא אותם עמוק בתיק בחדר מאשר ללכת איתם לחוף הים. את הכסף שאתם כן לוקחים עליכם כדאי לאבטח בצורה המקסימלית (והדבר אמור בעיקר לגבינו הגברים שנוטים ללכת עם הארנק בכיס האחורי של המכנס). ניתן לרכוש כל מיני אמצעים מיוחדים לנשיאת כסף (כמו חגורת כסף, גרב לכסף וכו'), אבל תבדקו טוב לפני הרכישה באמת נוח לכם ללכת איתם כי אחרת תפסיקו להשתמש בהם מהר מאוד. גם האופציה של לשפצר כבל עם שאקל לארנק או להחביא את הכסף בתא פנימי בתוך תיק הנשיאה יעשו את העבודה. 


תקראו את האותיות הקטנות של הביטוח

כמעט כל מי שנוסע כיום לחו"ל מודע לחשיבות של ביטוח נסיעות שמכסה הוצאות רפואיות ומטען שלקחתם מהארץ. אם אתם עדיין שייכים לקבוצה הקטנה שלא שמעה על ביטוחי הנסיעות, זה הזמן להפנים את העיקרון שלא נוסעים לחו"ל בלי ביטוח שמכסה לפחות הוצאות רפואיות במקרה של אשפוז או טיפול רפואי. כמעט כל הביטוחים שיציעו לכם בשוק כוללים סכומי פיצוי שבמבט חטוף יראו לכם גבוהים מאוד  ויתנו לכם את ההרגשה שאתם מכוסים בכל מצב. אל תוותרו על הקריאה המדוקדקת של כל סעיפי הביטוח ותבקשו הבהרות לדברים לא ברורים. שימו לב במיוחד לסכומי ההשתתפות העצמית, לזמן בו תידרשו להמתין מרגע הגשת תביעה ועד לקבלת הכסף ובאילו מקרים הביטוח הרפואי בחו"ל מכסה (אם הוא מכסה גם טיפולים  פשוטים יחסית כמו טיפול שיניים). אם אתם מתכננים לבצע לצאת לטרקים למקומות מבודדים או להשתתף בפעילויות של ספורט אתגרי למינהן, כדאי שתשדרגו את הביטוח לכזה שמותאם לסוג הטיול, כולל כיסוי בסכומים גבוהים יותר ומרכיבים כמו חילוץ מוטס ואיתור נעדרים.

מסתבר, שדווקא מטיילים צעירים ואלו העוסקים בספורט מודעים יותר לחשיבות של ביטוח הנסיעות ובודקים אותו עד הפרטים הקטנים. משפחות, אנשי עסקים וזוגות הנוסעים בדרך כלל למקומות יותר מערביים נוטים לזלזל בחשיבות של ביטוח הניסעות, לעשות ביטוחים זולים הניתנים ללא תשלום (כמו אלו הניתנים למחזיקי כרטיסי אשראי שונים) או לוותר לחלוטין על הביטוח. חשוב להדגיש שביטוח הנסיעות חשוב לכל סוגי המטיילים ודווקא במדינות מערביות עלויות הטיפולים הרפואיים יקרים משמעותית מאשר במדינות פחות מפותחות  והעלות של מספר ימי אשפוז יכולה להגיע לאלפי ועשרות אלפי שקלים. תחסכו לעצמכם את הכאב ראש ותעשו ביטוח נסיעות שמכסה אתכם כמו שצריך.

דגש נוסף בכל הקשור לביטוחים רלוונטי אם אתם משכירים רכב במהלך הטיול. זה בדיוק המקום לבדוק בשבע עיניים את כל מה שהביטוח מכה או לא מכסה. דברים שנראים שוליים ושאינן מכוסים בחלק גדול מהביטוחים כמו חלונות, מראות צד, צמיגים  וכו', עלולים להתברר כרכיבים יקרים מאוד במקרה שאחד מהם נפגע. כדאי לעשות ביטוח שמבטל לחלוטין את כל העלויות במקרה של גניבה או פגיעה ברכב כולל את עלות ההשתתפות העצמית. לעיתים עלויות שכירת רכב באתרים באינטרנט זולה יותר מאשר אצל סוכני הנסיעות בארץ (למרות שבחלק מהמדינות עלות שכירת הרכב זולה אבל עלות הביטוחים המשלימים גבוהה מאוד כך שזה מתאזן), אבל צריך לקחת גם בחשבון שאם תצטרכו לתבוע את הביטוח, הרבה יותר קל להתנהל מול חברה מקומית מאשר מול חברה שנמצאת מעבר לים.


תשמרו כל הזמן על הציוד האישי

אין ספק שבעיית הכיוסים והגניבות היא זו שממנה סובלים הכי הרבה מטיילים. הדרך להמנע ממצבים לא נעימים שכאלו היא בשמירה מתמדת על הציוד האישי ובזיהוי של המקומות והסיטואציות בהם יש צורך להיות דרוכים ולגלות עירנות. כיוסים בד"כ יתרחשו במקומות הומי אדם, בשווקים, בתחנות מרכזיות ואפילו באמצע רחוב סואן. שיטת הפעולה פשוטה, במקום דחוס עם הרבה אנשים קל להצמד אליכם בלי שתרגישו ואז לקחת לכם את הארנק, לפתוח לכם את התיק ולקחת חפצים מתוכו או לחתוך את הרצועות של התיק ולברוח איתו במהירות אל תוך ההמון. הדרך להמנע ממקרים שכאלו היא בשמירה נכונה על הציוד, שפצור של הארנק אל המכנס / התיק כך שלא  יתכן מצב שיקחו אותו מבלי שתרגישו. במקומות עמוסים לכו עם התיק על הבטן במקום על הגב ותקשרו אותו אליכם בצורה חזקה עם כל הרצועות. במקומות שמועדים לפורענות, כדאי להסתובב עם תיק גב גדול יחסית  ולא עם תיקים קטנים שקשה לאבטח.

גניבות מתבצעות בד"כ בזמן שאתם לא שמים לב או שהשארתם את הציוד ללא השגחה. אחד מהמקומות שהכי מועדים לפורענות בהקשר של גניבות הוא במהלך נסיעה באוטובוסים / רכבות. התיק הגדול שלכם מאוחסן בד"כ בתא המטען ולגביו אתם יכולים להיות רגועים. על התיק הקטן שנמצא אתכם אתם צריכים לפקוח שבע עיניים. המצבים הנפוצים בהם ינסו לגנוב לכם אותו הם בזמן שאתם ישנים או בזמן עצירות של האוטובוסים אם ירדתם והשארתם את התיק ללא השגחה. כאתם יושבים במסעדה או במקום ציבורי, תקפידו שלא לתלות את התיק על הגב של הכסא כי קל מאוד לבוא עם סכין יפנית, לחתוך את רצועות התיק ולקחת אותו מבלי שתשימו לב למתרחש.


והכי חשוב, תפעילו את ההגיון

רוב המקרים של דברים רעים באמת שקרו למטיילים בחו"ל התחילו מחוסר שיקול דעת בסיסי. תזכרו שאתם נמצאים במדינה זרה עם תרבות לא מוכרת , אל תסתכנו בדרים שאינם הכרחיים ואל תעשו שטויות. בערים גדולות ובמקומות פחות סימפטיים אל תסתובבו לבד בשעות היום ותימנעו מלהגיע אליהם לחלוטין בשעות הלילה המאוחרות. אם אתם יוצאים לטיולים של מספר ימים, תבדקו היטב את מזג האויר שצפוי, תעדכנו את המשפחה בארץ ומטיילים נוספים שאתם פוגשים בדרך איפה בדיוק תהיו  ולמקומות נידחים  או מסלולים קשים במיוחד כדאי גם לקחת מדריך מקומי על מנת שלא תלכו לאיבוד בדרך. אל תתפתו לשכור שירותים זולים מטיפוסים שנראים מפוקפקים ותימנעו מנסיעה בטרפמטים לחלוטין (גם במדינות בהן טרמפים נחשבים בטוחים ופופלרים), בטח אם אתם מטיילים לבד.

יכול מאוד להיות שגם אם תייסמו את רוב ההמלצות שהבאנו כאן, הטיול שלכם יעבור ללא שום בעיות מיוחדות. אבל אם תשאלו מטיילים שהסתבכו באחת מהסיטואציות שהוזכרו במהלך הכתבה, כולם יגידו לכם ישר שהם מצטערים שהם לא שמרו על הבטיחות הבסיסיים ושזה פשוט לא היה שווה את זה כי כל הטיול שלהם נהרס (וזה הסתכם בזה במקרה הטוב). ההכנות המתאימות לפני הטיול, השמירה על ככלי הבטיחות הבסיסיים והפעלת שיקול דעת נכון כשנדרש יבטיחו שמה שתזכרו מהטיול הן החוויות הנעימות והמקומות המרתקים שביקרתם בהם ולא חוויות הרבה פחות נעימות.

התקבלה תגובה אחת
רז שרבליס:  ביטחון אישי-קריאת עיתונים מקומיים גם חושפת מידע עדכני ורלוונטי לבניית מסלול טיול מרתק וגם מעדכנת בנוגע לאזורים בהם יש להזהר או לשים לב במיוחד. שיחה עם תושבי המקום מסייעת למפות סכנות כמו גם לגלות הזדמנויות לחוויות ייחודיות.
נכתב לפני 7 שנים
על מנת להגיב עליכם
לעוף על עצמכם - ולהרוויח מזה כסף
יש לכם תמונות מהטיולים האחרונים שלכם או טיפים לחלוק ולחלק? משתפים ידע, עונים על שאלות בפורום ומקבלים שוברי הנחה להזמנת טיסות באקספלורר בהתאם לתקנון
רק טיסות ישירות
רק סופי שבוע
רק חגים
X