הכתבה מאת סוזי אביב פורסמה בתאריך 20/04/15 3 תגובות   |   23 לייקים   |   9.2K צפיות
אזור:   האיים הקאריביים
מדינה:   קובה
עיר הבירה:   הוואנה

קובה – טיול צלמים

מה זה טיול צלמים? הרי כל אחד מאתנו שנוסע לחו"ל אורז בין השאר גם מצלמה. כל תייר שנראה ברחובות קשור אליה באיזושהי דרך. כל מי שחוזר מחו"ל חוזר עם "ארגז תמונות" במכשיר הסלולרי... אז אם אתם שואלים אותי אני חושבת שטיול וצילום משתלבים יד ביד למרבית המטיילים. התשוקה לתעד ולהנציח את הרגעים במקומות הקסומים אליהם אנו מגיעים, היא כמעט בלתי ניתנת לעצירה. אז מה מיוחד כל כך בטיול צילום?

כאשר קבוצה של כ- 15 צלמים נוסעת יחד לטיול שכל כולו מיועד לצילום, אזי החגיגה מתחילה. כמדריכי צילום בטיולים, בעודנו יושבים עם חברת הנסיעות לארגן את הטיול, סוכני הנסיעות נצרכים לקחת נשימה ארוכה, השאלות שלנו הן אחרות מאלו של מטיילים אחרים, למשל - זמני הנסיעות מאתר לאתר חשובים לא לצורך מדידת זמן ההגעה או ממספר אתרים שנספיק להכיר אלא עבור חישוב מספר שעות האור שנותרו במקום. מסלול הנסיעה מאתר לאתר מאותגר למציאת מסלול גמיש שבו נוכל לעצור בדרך בעוד כפרים ובעוד מקומות מיוחדים וקסומים שטיולים מאורגנים, לעיתים, מדלגים עליהם בדרכם בכביש המהיר. שעות האור ושעות החשיכה חשובות מאוד: לכל אתר יש את נפילת האור המיוחדת שלו: האם הוא נראה טוב יותר בצהריים עם ניגודים חזקים, בלילה בחשיפות ארוכות  או בשעות הערביים לגווני השקיעה המרהיבה?

כאשר אנחנו מציגים את המסלול בפני מתעניינים או נרשמים, אנו מציינים כמובן כי חשבנו על המסלול בכבדות ראש. ועדיין, המסלול הוא מסלול גמיש. איך גמיש? אם אתר או מקום כלשהו נמצא מעניין מבחינה צילומית יותר מהאחרים, ייתכן שנקדיש לו יותר זמן ואם אתר אחר נמצא מעניין פחות, לא נתעכב בו יותר מידי.


אהבה משותפת - צילום

בשונה מטיולים מאורגנים אחרים, לחברים הנרשמים לטיול כזה יש תחביב משותף אשר מאחד את הקבוצה כבר בפגישה הראשונה. דבר שיוצר פעמים רבות איחוד לבבות יוצא דופן. הרצון לשתף, ללמד וללמוד כל אחד בדרכו יוצר שיחות מרתקות והנאה צרופה מכל חבר וחבר בקבוצה - דבר שחשוב לא פחות מחוויית הטיול והנופים המרהיבים.

אנחנו כמדריכים דואגים למלא את השעות הארוכות, לפעמים, באוטובוס בין אתר לאתר, בהדרכה של נושאים שונים ומגוונים ומותאמים לאתרים בהם נהיה. באתרים עצמם נמלא את החברים מניסיון רב השנים שלנו בצילום ובראיה צילומית.  לעיתים אף נמליץ לצלם תמונות לא כתיירים, אלא תמונות מזווית אחרת ושונה. תמונות שישאירו להם תיק צילום מרהיב. כזה שהחברים והמשפחה בבית יוכלו להתעכב קצת יותר על כל תמונה ותמונה שיראו. שלא לדבר על הידע הרחב שמוגש למשתתפים בכל הנושא הצילומי: היכרות מעמיקה עם המצלמה ועם שאר הציוד והעדשות, שליטה מלאה בצילום ובחשיפות וכאמור, בקומפוזיציה וראיה צילומית. 


קובה? גן עדן לצלמים!

זהו אי טרופי מדהים, אבל לא, לא מדובר על עוד יעד של "בטן גב", אלא על טיול שונה.
 

קובה - סוזי אביב


קשה לתאר את המדינה עבור מי שלא ביקר בה - כל כך לא שגרתית. לכן ננסה הפעם תיאור במילים בשילוב צילומים. הדבר הראשון שמרגישים בהגעה לקובה ולא משנה אם נוחתים בהוואנה או בסנטיאגו דה קובה הוא חזרה בזמן אל תוך סרט משנות החמישים. המכוניות הישנות, הבניה הנמוכה, הכבישים הרעועים, אנשים היושבים על מדרגות הבתים ולא ממהרים לשום מקום, עישון הסיגריות והסיגרים בכל מקום בין אם פתוח או סגור. כל אלו יוצרים את החוויה של הרוגע והביטחון האין סופי, הכל מותר (כמעט...) ואין מה למהר.
 

גרפיטי של צ'ה גאוורה - קובה


אם היו מבקשים ממני להגדיר את קובה במילה אחת אז זו תהיה "ניגודים". מצד אחד הנוף האנושי השולט במדינה מלא בשמחת חיים - אנשים שרים ורוקדים בכל שעות היום, הילדים עדיין משחקים ברחובות משתוללים ומרגישים בטוחים, הצבעוניות הבלתי נגמרת של הבתים והלבוש הצבעוני והמעניין של המקומיים. ברחובות האנשים מחויכים, מסבירי פנים ואפילו מזמינים לביתם ומנהלים שיחה על אף שלא תמיד אנו יודעים את השפה, בכל בית אפשר למצוא כלב, חתול וילדים מחייכים.
 

רובע עני בהוואנה קובה


מהצד השני, לצד השמחה הריקודים החיוכים ומשחקי הילדים, מצויים העצב, תנאי החיים עגומים, בניינים וכבישים מתפוררים, חנויות ומסעדות ריקות ובתים כל כך דלים. ילדים משחקים עם צעצועים שבנו בעצמם, לבושים בגדים קרועים ומלוכלכים, אנשים החולמים על חיים טובים יותר לוגמים את חלומם עם הרבה רום ומוזיקה טובה. עבור המבקר כאן, קובה מעוררת את כל החושים, קשה שלא להיות רגיש ורגשן בקובה. הרגשות משתנים בקצב הסלסה והג'ז בין צליל לצליל ובין רחוב לרחוב. קובה פשוט נוגעת בלב ובנשמה.
 

בית טיפוסי בקובהנקודת ההתחלה – הוואנה La Habana

המסע המדהים הזה התחיל בנחיתה בהוואנה, בירת קובה, וכמו הישראלים המכורים לקפאין כך הם גם הקובנים. כאן מציעים את הקפה הטעים ביותר ש- Café Fuego אפשר לי לטעום. הקפה בקובה הוא חלק מהחוויה התרבותית שלהם. הגענו ל-Café Fuego שם הציגו לנו טקס הכנת קפה מרהיב שבו יציקת רום בוער לכוסות קפה מהבילות, משדרג את המשקה הרותח לכזה שמכניס אנרגיות טובות ונותן תמריץ להתחיל את המסע.
 

בר מקומי בהוואנה קובה

את הבוקר פתחנו בלימוד טכניקות של צילומי HDR ופנורמות במצודה של הוואנה. החבר'ה קיבלו תדרוך צמוד על הטכניקות, מידע על טווח דינמי ואיך אפשר שלא ליהנות ביישום הטכניקות על הנוף המרהיב הזה מהמצודה...
 

תמונה פנורמה של הוואנה קובה


בדרך לאוטובוס קינחנו בפינה קולדה ובצלילי מוזיקה קובנית.

משם החל המסע האורבני שלנו. הגענו למרכז הוואנה לכיכר סאן פרנסיסקו. התהלכנו בין הרחובות לצד מכוניות ישנות ורעועות. צלילי מוזיקה קובנית נשמעו מהבתים ואנחנו כציידים התחלנו "לצוד" פורטרטים על רקע בניינים מתפוררים. התחושה היתה מדהימה: ערבול חושים בין שמחה של תחילת המסע ותדהמה מהתחושה שאנחנו נמצאים באווירת שנות החמישים. כרכרות וסוסים עדיין עוברים ברחובות ואנשים, המוני אנשים, אשר יושבים בשמש המפנקת. 
 

בניין הקפיטול בהוואנה קובה


בין שבילי הרחובות הרגשות היו מעורבים: פגשנו אנשים שמחים ומחויכים לצד אנשים נכים ומקבצי נדבות, ושלא יהיו לכם ספקות, גם אלה וגם אלה כמעט באותו מצב כלכלי... פשוט אותם אנשים מחויכים מצאו כי יקבלו את המתנות הקטנות מקבוצות התיירים בזכות החיוך הגדול. הרחובות פשוטים והכבישים כבשי עפר מעורבים עם אספלט ישן ומתפורר.
 

רחוב טיפוסי בהוואנה קובה

 

ילדים מקומיים בהוואנה קובה


הוואנה בלילה היא אותה הוואנה בדיוק רק ללא השמש. אנשים עדיין נמצאים ברחובות שרים ורוקדים יושבים על אותם המדרגות שישבו בצהריים. לנו היו תכניות אחרות. לאחר שירדה השמש ואחרי ששבענו מארוחת ערב בבית המלון, רצינו לשמוע מוזיקה קובנית ישנה וטובה. טענו סוללות, רוקנו כרטיסים ויצאנו לרקוד ב- Buena Vista Social Club - La Musica Cuban. הופתענו לגלות כי הזמרים הם אותם זמרים כבר עשרות שנים רבות  ואת סימני הגיל רואים עליהם די בבירור. תדלקנו את עצמנו בכוסות רום והמוזיקה, אוי המוזיקה. כמה מענג...
 

להקה מקומית בהוואנה קובהפינאר דל ריו

בוקר בהוואנה. כייף להתעורר ולמצוא עצמך בעיר המדהימה והאותנטית הזאת. לאחר התארגנות בוקר זריזה שמנו את פעמינו אל פינאר דל ריו – מחוז גידולי הטבק. איך אפשר לבקר בקובה מבלי לבקר אצל מגדלי עלי הסיגרים הגדולים במדינה? יצאנו לשדות הגידול - שם קיבלנו הסבר כיצד מגדלים ובוחרים את העלים הטובים ביותר ליצור סיגרים וכמובן על תהליך ייבושם וגלגולם לסיגרים איכותיים. בדקנו את האסם בו מייבשים את עלי הטבק ושם ראינו איך מגלגלים את הסיגרים אחד אחד. אפילו קיבלנו סיגר קבוצתי. התענגנו עליו כולנו...
 

עבודה כפרית בפינאר דל ריו


משם נסענו למערה אינדיאנית שם אכלנו ארוחת הצהריים למרגלות צוקי ענק בנוף ההררי של חבל ארץ זה. לאחר מכן, עלינו לצילומי שקיעה וחשיפות ארוכות מראשי הצוקים. הוצאנו חצובות, הרכבנו עדשות רחבות, פילטרים למי שהיה, ועמדנו כמו כיתת יורים בשמש המדהימה ששקעה לה אט אט. המקום היה שונה מכל מקום אחר שהיינו בו בקובה, פתאום התגלו ההרים הגבוהים שלרגלם נוף לא אופייני ושוב קובה לא מפסיקה להפתיע.
 

צוקי העולם הקדום בפינאר דל ריו - קובהטרינידד

ההתרגשות הגדולה שלנו החלה כבר בדרך לטרינידד. בעיר זו פוגשים את הנוף האורבני הקלאסי של קובה – הבתים הצבעוניים, המכוניות העתיקות ובקיצור, חגיגה לצלמים. בדרך חצינו קילומטרים של שדות אורז ומאוד הופתענו מהדרך המדהימה שבה הם מייבשים את האורז – על הכביש. שורה ארוכה של גרגרי אורז פזורים על הכביש והפועלים מרכזים אותה לשורה מצומצמת יותר על מנת לאפשר מעבר למכוניות... כמובן שעצרנו את נהג האוטובוס האדיב לצד הכביש וירדנו לצלם.
 

הדרך אל טרינידד - קובה


והנה הגענו לטרינידד - פרי היצירה הקובנית, חלום צילומי בהתגשמותו. הגענו לכיכר המרכזית שנראתה כאילו קפאה כמה מאות שנים בזמן. מסביב לכיכר מספר מוזיאונים ומסעדות מרשימים הרבה יותר מאשר בערים אחרות שראינו עד עכשיו. ויתרנו על המוזיאונים והתחלנו להסתובב ברחובות, כמה צבע, כמה ילדים וכמה אושר על פני האנשים. מוזיקה מתנגנת מהבתים, ידיים מזמינות פנימה לבתים וההליכה מענגת יותר מתמיד.
 

רחוב טיפוסי בטרינידד, קובה


פגשנו עיירה מלאה באנשים שכולם נמצאים ברחוב... נשארנו מבולבלים. הסבר קצר מהמדריך המקומי הבהיר לנו כי חלק ניכר מהאוכלוסייה בקובה פשוט מחוסרת עבודה. ההחלטה בין לעבוד או לא לעבוד ולהרוויח כמעט את אותו הסכום היא מאוד פשוטה: לא לעבוד, פירושו קבלת חינוך חינם, בריאות חינם וקצבה שמספיקה (אמנם בקושי) לקיום. במידה והחלטת לעבוד, תזכה בדיוק לאותו הדבר ובמקום קצבה, משכורת,  שמספיקה (בקושי) לקיום. 
 

טרינידד קובה


ככל שהתרחקנו ממרכז העיירה והגענו לשוליה החל העוני להראות את סימניו יותר ויותר. הבתים מתפוררים לגמרי, מדרכות האבן הפשוטות הופכות בהדרגה לשבילי חול ובוץ, אפילו צבע הבתים הופך למלנכולי חולני ועבש. לפתע, נוזל אדום זורם ברחוב - בקצה הרחוב גילינו משפחה מנקה את החזיר האומלל שנשחט זה עתה לארוחת הערב.
 

אזור עני בטרינידד קובה


ושוב בערבול רגשות עצום של חמלה, התרגשות וקסם עזבנו את מרכז העיר למלון המפואר שלנו. 
 

מרכז העיר טרינידד - קובה


בערב חזרנו שוב למרכז. והפעם אל Casa da La Musica. טרסות גבוהות עליהן ישובים המוני תיירים ובמה גדולה של רקדנים ונגני מוזיקה קובנית נעימה. אט אט הרחבה התמלאה בתיירים המנסים את מזלם בריקוד הסלסה. אותנו עניינו הסמטאות יותר, נטשנו את טרסות המוזיקה לטובת רחובות הקטנים והריקים של טרינידד בלילה. מוזיקה ממשיכה להתנגן מהבתים, אחת הנשים רואה אותנו בסמטא וקוראת לנו להיכנס פנימה לביתה. האב ובנו מנגנים על גיטרות קלאסיות, האמא עוזרת בצ'ה צ'ה צ'ה על אגוזי קוקוס וכולם שרים שירים קובניים נעימים ומופלאים. כך סגרנו את הלילה בבית קטן, מאוד קטן, עמוס בציורים על הקירות ומוזיקה גדולה.


קמגוואי

בבוקר התחלנו את מסענו לכיוון סנטיאגו דה קובה. כפרים חקלאיים רבים בדרך וקשה להחליט היכן לעצור בכדי להרגיע את הדחף לצלם. השמש מאיימת לרדת ובהחלטה אחרונה החלטנו לעצור בכפר קטן שהפתיע אותנו מאוד. האמת, יותר הפתענו אנחנו את המקומיים בעצם נוכחותנו בכפרם. מצאנו אותם מזמינים אותנו פנימה בעצמו של משחק דומינו שכונתי. חצר הבית מוזנחת, באמצע החצר שולחן גדול עליו שיחקו בני הבית. מסביב כלובי חזירים וסיר גדול עם, איך לא, רום חם תוצרת בית. נכנסנו, הובסנו קשות במשחק הדומינו, אבל ניצחנו בגדול עם תמונות אותנטיות מרתקות.
 

הדרך אל קמאגוי קובה


בדרך לסנטיאגו דה קובה עצרנו בקמגוואי - Camaguey. הגענו לשם לקראת חשיכה והשתכנו במלון בו היה מתגורר הסופר הידוע, ארנסט המינגווי. המלון הכי לא מפואר ששהינו בו עד עכשיו: החדרים זעירים, שתי מיטות נפרדות עטופות בבד אדום ומקום צר לעבור באמצע, זה כל חלל החדר. ואיך אפשר שלא לחקור את העיר בלילה? אז מובן שיצאנו, ומצאנו רחובות רעועים, קירות מתקלפים וחבורת קשישים מתפוררים כמו הקירות בעיצומו של משחק קלפים סוער באמצע הרחוב, בהמשך חבורות נערים קולניים ומוזיקה מכל עבר.

בבוקר יצאנו לסיור בתלת אופן ברחבי העיר. היה נעים לחקור את הסביבה לא דרך הרגליים, קצת אויר וצחוקים, לרכב דרך הרחובות הצרים ומלאי האדם. ולאחר מכן, שוב מצאנו את עצמנו חוקרים את הרחובות. בפעם הראשונה במסע הזה בקובה נתקלנו בחנויות קובניות למקומיים בלבד. בהן הקובנים קונים את מזונם בתלושי מזון לבנים - מעט לחם, מעט אורז ומצרכים בסיסיים.
 

מרכז העיר קמגוואי קובהסנטיאגו דה קובה

עלינו שוב על האוטובוס והתחלנו לדהור לעבר סנטיאגו דה קובה. שוב, הדחף לצלם והדגדוג באצבעות נשמעו בחוסר נוחות באוטובוס ואז קריאות התלהבות "קשת" קשת" ובקשה חד משמעית מהנהג לעצור גרמה לו לעצור בצד הכביש. בעונה זו של השנה (דצמבר) בקובה, יורד גשם כמעט כל יום, לפרק זמן של מספר דקות עד חצי שעה. בדרך כלל סביב שעות אחר הצהרים. במקביל קורעת השמש את העננים וקשתות מפוארות נמתחות בקצה האופק. נשאבנו החוצה לצלם ולחוות. 
 

קשת בענן בסנטיאגו דה קובה


משם המשכנו בדרכנו מרוצים מהבציר ומהעצירה בדרך.

לסנטיאגו דה קובה הגענו בערב אחרי נסיעה ארוכה. התחלנו את המסע בכנסייה בעיר, בבית הקברות הלאומי וכיכר המהפיכה Antonio Maseo. אישית, מצאתי את סנטיאגו דה קובה לאחת הערים היותר אטרקטיביות בקובה. הופתעתי מגודלה הרב ובסיורינו ברחובות לקחנו שוב מוניות תלת אופן וביקשנו להגיע רחוק ממרכז העיר לכיוון השכונות העניות יותר של העיר. שם מצאנו מועדון אגרוף לילדים - חוויה צילומית מהפנטת.
 

אומנויות לחימה בסנטיאגו דה קובה

 

קורקינט לא חשמלי - סנטיאגו דה קובה


את מועדון השח מט, מצאנו בדרכנו למרכז העיר תוך כדי חיפוש מסעדה. התאורה הטבעית במקום היתה נפלאה והצלחנו לצלם שם סט מרתק של השחקנים בעיצומו של המשחק המלכותי.  
 

משחק שחמט בסנטיאגו דה קובה


כל כך הרבה מה להציע יש לעיר הזו שפשוט יכולנו להישאר שם במשך כל הטיול... עיר נפלאה לציין בה את נקודת הדרך האחרונה שלנו בקובה: רחובות שלא נגמרים, אוכלוסיה ססגונית ומזמינה, מוזיקה נפלאה ואפילו משחק כדורגל בין צלמי ישראל מול ילדי קובה התקיים שם. בסיום: תבוסה לנו ואושר גדול של ילדי השכונה.
 

ילדים מקומיים - סנטיאגו דה קובה


בהרגשת סיפוק מהולה בעצב נסענו לשדה התעופה סנטיאגו דה קובה לטיסה חזרה להוואנה, את מעט הזמן שנשאר לנו בהוונה ניצלנו לקניית מתנות לילדים ולמשפחה ונפרדנו מקובה זמנית... 

אך אל דאגה, נשוב בקרוב! בדצמבר 2015 נערוך טיול צילום נוסף לאי המדהים הזה, אתם מוזמנים להצטרף לחוויה.

סוזי אביב, צלמת ומדריכת טיולי צילום בעולם ב-"אלון קירה ביה"ס לצילום".
 

קובה בשחור לבן
התקבלו 3 תגובות
משה גולן:  מדינה מדהימה.
נכתב לפני 9 שנים
סימה ניסלבוים:  אנחנו נוסעים בינואר 2016 , מקוה שלא תשתנה עד אז....
נכתב לפני 9 שנים
אנקה פלדמן:  נסענו בינואר 2019. קודם כל האווירה של קפיאה במנהרת הזמן אפפה אותנו עם ההגעה ועד סוף הטיול. המכוניות העתיקות אבל שמורות היטב ואפילו נוסעות. הבתים הבנויים בסגנון קולוניאלי מהמאה ה-19 תחילת המאה ה-20 אבל מוזנחים ומקולפים מטיח. הביוב הזורם ברחובות. כבישים במצב גרוע. הבתים בשולי העיר ובכפרים שהם בעצם מין צריפונים קטנים ללא חלונות והדלתות תמיד פתוחות. לעומת העוני והעליבות הרוחשים בערים ובכפרים. הנופים יפהפים. ארץ. בעלת פוטנציאל אדיר לא ממומש ואנשים טובי לב הששים לעזור לשיר ולרקוד.
נכתב לפני 5 שנים
על מנת להגיב עליכם
X