עמוד הבית
מטיילים בעולם
מטיילים בישראל
אוכלים ומבלים
מדריכים למטייל
חדשות תיירות
עדכוני RSS
הוסף למועדפים
תגובה אחרונה לפני 6 שנים
6 משתמשים אהבו את זה

אם תבקשו ממני לתאר את קוסטה ריקה במילה אחת, אין ספק שהמילה הזאת תהיה "ירוק". הכל בקוסטה ריקה ירוק: בין אם זה ג'ונגלים סבוכים, יערות גשם על הרים הנושקים לעננים, גבעות ועמקים הפזורים ברחבי המדינה. הכל בקוסטה ריקה ירוק וזה לא הירוק הרגיל שאתם מכירים מטיולים במקומות אחרים בעולם - זהו ירוק המציג כמות אדירה של גוונים, צורות ושילובים שאי אפשר למצוא כמעט בשום מקום אחר.  מאז שטיילתי בקוסטה ריקה, אני מוצא את עצמי חושב לא פעם כשאני מגיע למקום עם טבע ירוק ועוצר נשימה: "מדהים, אבל זה לא הירוק של קוסטה ריקה...".

קוסטה ריקה היא מדינה קטנה יחסית (ועדיין גדולה פי חמש בערך מישראל) עם פחות מחמישה מיליון תושבים. אבל הנתון המעניין באמת מצביע על כך שמעל 25% (!) משטחי המדינה מוגדרים כשמורות טבע ופארקים לאומיים, מה שהופך את קוסטה ריקה למדינה עם אחוז שמורות הטבע הגבוה ביותר בעולם ביחס לשטח הכולל. ואם זה לא מספיק, בקוסטה ריקה ניתן למצוא 4% מכל המינים של הצמחים ובעלי החיים שקיימים על פני כדור הארץ.  מזג האוויר הטרופי שמאפיין כל כך את קוסטה ריקה, מביא עמו כמויות גדולות של משקעים לצד כמויות גדולות של שמש. המשמעות היא שכל דבר במדינה גדל תוך זמן קצר לממדי ענק ומתפשט במהירות לכל עבר. 

בנוסף, על מנת להבין לעומק את הטבע של קוסטה ריקה, צריך להסתכל גם על הגורם האנושי אשר באופן מפתיע עוזר (או לפחות לא מפריע) להתפתחות של הטבע הפראי. לא תמצאו מדינה בעולם ששומרת על הטבע שלה כמו קוסטה ריקה (בין אם ברמת החוקים והאכיפה ובין אם ברמת החינוך). רמת הניקיון הגבוהה, הבנייה הנמוכה בכל חלקי המדינה והניסיון המתמיד לחיות לצד הטבע מבלי לפגוע בו, הופכים את קוסטה ריקה למקום שכל חובב טבע ובעלי חיים, לא יוכל להישאר אליו אדיש.
 מדינה אחת, שתי דרכים לטייל
 
בקוסטה ריקה טיילתי פעמיים. פעם אחת אחרי הצבא במסגרת טיול תרמילאים ארוך במרכז אמריקה ופעם שנייה מספר שנים לאחר מכן עם בת זוגתי. את הטיול הראשון עשיתי עם התחבורה הציבורית בקצב איטי יחסית ואת הטיול השני עם רכב שטח שכור בקצב מהיר משמעותית. אין ספק שמדובר בשני טיולים שונים לחלוטין אשר מאפשרים לחוות צדדים אחרים של המדינה.

אם תבחרו לטייל בקוסטה ריקה באמצעות התחבורה הציבורית (שהיא אמינה וזולה מאוד) מסלול הטיול יהיה בצורת כוכב כשבכל פעם תיסעו לאזור אחר במדינה ולאחר מכן, תאלצו לחזור לעיר הבירה סן חוזה בכדי להמשיך לאזור אחר. הסיבה לכך היא שיש המון אזורים בקוסטה ריקה שלא ניתן לעבור ביניהם עם רכב (או שיש צורך ברכב שטח) והעובדה ששתי נקודות נמצאות קרוב אחת לשנייה במפה, לא אומרת שניתן להגיע מהאחת לשנייה באופן ישיר או שהנסיעה ביניהן צפויה להיות קצרה. התחבורה הציבורית אמנם מסרבלת מעט את הטיול וגורמת לו להתנהל בקצב איטי יותר, אבל גם מספקת הזדמנות למפגש ישיר עם המקומיים ועם מטיילים אחרים ומאפשרת להכיר לעומק "דרך הרגליים" את המקומות בהם אתם מבקרים.

טיול עם רכב בקוסטה ריקה ללא ספק מקצר תהליכים ומאפשר להגיע לרוב המקומות ביתר קלות מאשר עם התחבורה הציבורית, אבל מדובר באופציה שאינה זול. רכב רגיל לא בא בחשבון (לא תצליחו להגיע איתו כמעט לשום מקום), יש צורך ברכב 4X4 שמייקר מאוד את העסק (לא סביר שתצליחו למצוא רכב בפחות מ- 60$ ליום וזה עוד לפני הוצאות דלק). מלבד היכולת להאיץ את קצב הטיול ולעבור מהר בין אזורים במדינה, הטיול עם רכב שכור מציע יתרונות נוספים והעיקרי שבהם הוא היכולת להגיע למקומות נוספים וקצת פחות מתוירים שלרוב לא מגיעים אליהם בטיול עם התחבורה הציבורית. 


חלוקה לאזורי טיול

לרוב, נהוג לחלק את קוסטה ריקה לשלושה אזורי טיול: צפון המדינה, הצד הפסיפי והצד הקאריבי. מי שירצה ליהנות מכל העולמות, יכול לטייל בצפון ובצד הפסיפי עם רכב שכור ואת הצד הקאריבי לעשות עם התחבורה הציבורית כיוון ששם הרכב פחות נחוץ. עיר הבירה, סן חוזה, היא המקום היותר אפור במדינה ורוב המטיילים מעדיפים לבלות בה כמה שפחות זמן (גם כאשר ישנים בעיר במעברים בין האזורים השונים במדינה, רוב המטיילים מעדיפים לצאת לטיולי יום להרי הגעש פואז ואירזו מאשר להסתובב בעיר עצמה).
 

קוף זועם בקוסטה ריקההצפון: הרי געש, יערות גשם, אטרקציות וציפורים
 
החלק הצפוני של קוסטה ריקה הוא אזור הררי ברובו עם כמות מועטה יחסית של תושבים. זהו אולי האזור הירוק ביותר בקוסטה ריקה וניתן למצוא בו שלל יערות, אגמים, מעיינות חמים ואת הר הגעש ארנל שהוא אחד מיעדי הטיול הפופולריים ביותר במדינה. עבור רוב המטיילים זהו יעד הטיול הראשון אחרי הנחיתה בסן חוזה.


הר הגעש ארנל

מבין 42 הרי הגעש הפעילים בקוסטה ריקה, הר הגעש ארנל נחשב עד לפני פחות משלוש שנים להר הגעש הפעיל ביותר בקוסטה ריקה בפרט ובמרכז אמריקה בכלל (עד כדי כך היה הר הגעש פעיל שבשעות הערב ניתן היה לראות לבה מתפרצת מלוע ההר בכל מספר דקות). לפני קצת פחות משלוש שנים הפסיק הר הגעש להתפרץ ולמרות שהמומחים טוענים שהוא עדיין פעיל מאוד, כל התחזיות להתחדשות ההתפרצויות התבדו בינתיים. עדיין בפארק הלאומי ארנל ובעיירה לה פורטונה השוכנת למרגלות הר הגעש יש הרבה מאוד מה לעשות ולראות.

בפארק הלאומי ארנל תוכלו להשקיף מקרוב על הר הגעש, לעשות מסלולי הליכה בטבע ולצפות מקרוב במגוון בעלי חיים שחיים ביער המצוי בשטחו של הפארק. כדאי גם לבקר במפלי לה פורטונה המרשימים ובשעות הערב לבלות באחד מהמעיינות החמים שנמצאים בפאתי העיירה. לה פורטונה מהווה נקודת מפגש בין כמות גדולה של מטיילים וחיי הלילה במקום מהווים ללא ספק חלק מהחוויה.
 

הר הגעש ארנלהקניון השחור

חלומם הרטוב של כל חובבי הציפורים באשר הם נמצא כשעתיים נסיעה מלה פורטונה בחלקה הצפוני של קוסטה ריקה. הקניון השחור (Caño Negro) הוא אזור אליו מגיעות כמויות עצומות של ציפורים נודדות ממעל 200 מינים שונים. בנוסף, ניתן לראות בשטחי השמורה גם שלושה סוגים של קופים, עצלנים, תנינים, צבים ומינים רבים של חרקים וזוחלים. את הסיור בקניון עושים לרוב בשייט איטי עם סירת קאנו בנהר Río Frío בליווי מדריך מקומי כשבמהלכו ניתן לצפות מקרוב בציפורים המקננות במקום. מידי פעם עוצרים את הסירה ויורדים אל גדות הנהר במטרה לחפש את בעלי החיים היבשתיים. הזמן הטוב ביותר לסיור בקניון השחור הוא במהלך העונה הגשומה (חודשים מאי עד אוקטובר) אז הנהר מלא וניתן לשוט בו בקלות. בשיא העונה היבשה (חודשים פברואר - אפריל) חלקים מהנהר נוטים להתייבש והדרך היחידה לסייר בקניון השחור היא דרך היבשה.
 

ציפורים נודדות בקניון השחורשמורת מונטה ורדה

יער העננים של מונטה ורדה נחשב לפארק האטרקציות הגדול של קוסטה ריקה. ההגעה למקום לא קלה והמסלול הקצר ביותר מלה פורטונה כולל נסיעה בג'יפ, חצייה של אגם בסירה ונסיעה נוספת בג'יפ עד שמגיעים אל העיירה סנטה הלנה הסמוכה לשמורה (כל המסלול צפוי לקחת שעתיים וחצי). ישנה גם אפשרות לעשות את הדרך עם אוטובוס, אבל מדובר בנסיעה ארוכה למדי של 6 שעות שבעצם מקיפה חצי מהמדינה ומאוד לא משתלמת. מי שמטייל עם רכב שטח יוכל לנסוע בדרך חלופית שלוקחת כ- 3 שעות נסיעה דרך נופים משגעים.

בשמורת הטבע של מונטה ורדה ניתן לראות מינים שונים של ציפורים וקופים, יונקים ממינים שונים ומגוון גדול של עצים שצמחו לממדי ענק וכמעט "נוגעים בשמיים", אבל בניגוד לרוב שמורות הטבע האחרות בקוסטה ריקה, רוב המטיילים מגיעים למונטה ורדה לא רק בגלל הטבע אלא גם בזכות הכמות הגדולה של האטרקציות והפעילויות שיש בשמורה. מעל יער העננים נבנתה מערכת של גשרים המאפשרת לטייל מעל צמרות העצים ולצפות בציפורים ובקופים מגבוה. מספר חברות מפעילות ברחבי השמורה מסלולי אומגה (Canopy) באורך של מספר קילומטרים עם כמה תחנות שנחשבים לאטרקציה המרכזית בשמורה. חובבי האדרנלין ישמחו לנסות פעילויות כמו "טרזן" - קפיצה לתוך הג'ונגל תוך כדי שאתם תלויים על חבל בלבד. וחובבי הטיולים יוכלו לטייל בשמורה במסלולים של בין כמה שעות למספר ימים.
 

גשרים תלויים בשמורת מונטה ורדההצד הפסיפי: חופים, גלישה וג'ונגל עצום

החלק של קוסטה ריקה הנושק אל הים הפסיפי עמוס בחופים, עיירות נופש פופולריות וכפרים קטנים יותר בהם ניתן להנות גם מהשקט. הים הפסיפי נחשב לים סוער יותר מאשר הים הקאריבי ולכן מתאים יותר לגלישת גלים ופחות לרחצה (למרות שישנם כמה וכמה חופים שלווים בהם אין בעיה להיכנס למים מבלי לחשוש). בין עיירות הנופש הפופולריות ביותר ניתן למצוא את מונטזומה ופלאיה טמרינדו ואילו מי שירצה מקומות שקטים יותר יבחר בחופים כמו פלאיה סמארה ופלאיה ריאל. ישנן גם כמה עיירות המיועדות בעיקר למי שגולש (או רוצה ללמוד לגלוש) כשהמוכרות ביותר הן חאקו וכפר הגולשים הקטן מאל פאיס.
 

חוף הים בשמורת מנואל אנטוניושמורת הטבע מנואל אנטוניו

שמורת מנואל אנטוניו היא שמורת טבע הממוקמת על הים ונחשבת לאחת מהשמורות היפות ביותר בקוסטה ריקה וגם לאחד מהחופים היפים ביותר במדינה. המגיעים לביקור בשמורה יכולים לישון בעיירה של מנואל אנטוניו או בעיר קפוס הנמצאת במרחק של 20 דקות נסיעה. ברחבי השמורה ניתן לצפות בעצלנים, קופים, סרטנים ואיגואנות. החופים במקום מרהיבים ובנויים בצורה של לגונות עם מים בצבעי טורקיז כהים. מדובר בשמורה קטנה וניתן לכסות אותה בשעה וחצי של הליכה. את שארית היום מומלץ לבלות על החוף או בתוך המים. שימו לב שהשמורה סגורה בימי שני, בנוסף, בסופי שבוע וחגים מקומיים השמורה עלולה להיות עמוסה למדי.
 

עצלן בשמורת הטבע מנואל אנטוניוהג'ונגל של קורקובדו

הפארק הלאומי קורקובדו ממוקם בחלק הדרומי בצד הפסיפי של קוסטה ריקה, זהו הפארק הלאומי הגדול ביותר בקוסטה ריקה עם שטח כולל של 424 קילומטרים רבועים. קורקובדו מהווה את הג'ונגל השני בגודלו בעולם אחרי האמזונס בברזיל ואחד מיערות הגשם האחרונים שנשארו על פני כדור הארץ. כמות הזנים של צמחים ובעלי החיים שניתן למצוא בשטחי בפארק היא בלתי נתפסת והרשימה כוללת 500 זנים של עצים (בפארק נמצאים רבע מהעצים בקוסטה ריקה), 6,000 זנים של חרקים, 140 זנים של יונקים, 400 זנים של ציפורים, 220 זנים של פרפרים ו- 40 זנים של דגים. כנראה ששום כמות של סופרלטיבים לא תצליח להעביר את העוצמה של המקום.

כבר שמתקרבים בנסיעה אל הקורקובדו מתחילים לראות כמויות גדולות של ציפורים בשמיים. מבט מקרוב יגלה שחלק מהציפורים הללו הם בעצם תוכים שעפים בזוגות (הזן הנפוץ ביותר הוא הסקרלט מקאו שמוכר גם כ- "תוכי ארה" באזורים אחרים בעולם). בטיול בפארק ניתן לראות רבים מהתוכים המרשימים הללו כמו גם זנים נוספים של תוכים ותוקנים שלרוב רואים רק בגני חיות וסרטים מצוירים. 
 

תוקן בפארק קורקובדו


הדרך המקובלת לטיול בקורקובדו היא בטרק שנמשך בין יומיים לחמישה ימים (דרושים יומיים על מנת לחצות את הפארק, אולם מומלץ להישאר 2-3 ימים נוספים על מנת לעשות טיולי יום לחלקים נוספים של השמורה). הלינה בשמורה נעשית בשטחי קמפינג מסודרים או בבקתות של הריינג'רים שאמונים על ניהול השמורה. בכל מקרה, יש צורך בהזמנת מקום מראש כיוון שישנה הגבלה על כמות המטיילים שיכולים להימצא בשטחי השמורה בכל רגע נכון. את ההכנות לטרק והשכרת הציוד עושים בעיירה פורטו חימאנז הנמצאת בחלקו הדרומי של הפארק. כדאי לקחת בחשבון שמדובר בטרק לא קל (ביומיים בהם חוצים את הפארק נדרש לעבור כ- 20 ק"מ בכל יום) בתנאים שעלולים להפוך לקיצוניים (חום מעיק ולחות שהופכים ברגע לגשם כבד). 

אם כבר נכנסתם לטרק, מומלץ להישאר מעבר ליומיים ההכרחיים כיוון שבימים הנוספים בהם תלכו בדרכים צדדיות יותר, יש סיכוי גבוה משמעותית למצוא את בעלי החיים המעניינים יותר. ישנה גם אופציה נוספת (אם כי יקרה משמעותית) למי שרוצה לטעום מהקורקובדו אבל לא מעונין ללכת ימים שלמים: יש מספר מקומות לינה הממוקמים ממש בסמוך לשמורה (בעיקר בחלק הצפוני שלה) ומאפשרים לישון מחוץ לשמורה ולהיכנס אליה בכל יום למספר שעות בליווי מדריך.
 

צפרדע ירוקה בשמורת קורקובדוהצד הקאריבי: חופים, צבים, קופים ועיירת ג'מייקנים

החלק הקאריבי של קוסטה ריקה הוא כנראה האזור המתאים ביותר לסיים את הטיול במדינה. החופים כאן מרהיבים, האווירה מעולה והטבע עוצר נשימה כמו בשאר המדינה. בשנים האחרונות ישנה נטייה של מטיילים להגיע אל חופים חדשים ועיירות קטנות יותר שבעבר היו מחוץ למסלול המתוייר וזאת כדי להתרחק מהמקומות שהפכו ליותר ויותר מתויירים במהלך השנים.


שמורת טורטוגרו

לטעמי, זוהי אחת משמורות הטבע היותר מעניינות בקוסטה ריקה. מדובר בשמורה שנמצאת על חוף הים ובתוכה יש רשת מסועפת של תעלות מים. הסיור בשמורת טורטוגרו מתבצע לרוב בסירות קאנו קטנות ואיטיות המאפשרות לצפות בג'ונגל מהצד מבלי לעשות רעש ולהבריח את בעלי החיים. חלק מהסיורים הפופולריים מתבצעים בשעות הלילה או בשעות הבוקר המוקדמות וכך ניתן לצפות בבעלי חיים שאינם פעילים בשעות היום. טורטוגרו הוא פארק מבודד והדרך היחידה להגיע אליו היא בשייט לא קצר. הלינה מתבצעת בכפר הקטן של טורטוגרו בו חיים כאלף תושבים. מדובר ללא ספק במקום רומנטי וייחודי אפילו בנוף של קוסטה ריקה.

האטרקציה המרכזית בשמורת טורטוגרו היא צבי הים המגיעים אל החופים בשמורה בכדי לקנן. הצבים הללו (ארבעה זנים שונים) היו על סף הכחדה בשנות ה- 50 של המאה הקודמת ומאז הם נמצאים בתהליך מבוקר של שימור והגדלה של האוכלוסייה. הזמן הטוב ביותר להגיע לביקור בשמורה הוא בין החודשים יולי - אוקטובר (אז קיים סיכוי טוב לראות את הצבים הירוקים בזמן הקינון), אבל גם בחודשי השנה האחרים לא תתאכזבו. רוב הסיורים לצפייה בצבים יוצאים בשעות הערב המוקדמות ונמשכים אל תוך הלילה כיוון שהצבים כמעט ואינם פעילים במהלך היום.
 

צב בשמורת טורטוגרופורטו ויאחו

זוהי עיירה קטנה בדרום הצד הקאריבי של קוסטה ריקה שהוקמה על ידי מהגרים מג'מייקה. בעבר, הייתה העיירה מבודדת לחלוטין משאר חלקי המדינה ורק בשנת 1979 הוקם כביש המחבר בינה לבין סן חוזה. כיום, פורטו ויאחו היא עיירה תוססת המושכת אליה כמות גדולה של מטיילים (בעיקר תרמילאים, אבל לא רק) שמגיעים ונשארים בגלל האווירה התוססת, החופים המעולים והאוכל המצוין. החופים היפים באמת נמצאים כמה קילומטרים דרומית לעיירה - מה שגרם להתפתחות תרבות של הכשרה ורכיבה על אופניים מהעיירה אל החופים (על הכביש תראו יותר אופניים מאשר מכוניות). החוף היפה ביותר נמצא כ- 6 ק"מ דרומית מהעיירה ונקרא Punta Uva. חלק מהטיילים יוצאים מפורטו ויאחו לטיול של מספר ימים בצפון פנמה (מעבר הגבול נמצא כשעה נסיעה דרומה מהעיירה).

החופים באזור זה אינם חופים רגילים, מדובר בלגונות רחבות עם ג'ונגל שמגיע עד החוף ושלל בעלי חיים אשר מתרוצצים בין המתרחצים. הצדפים לדוגמא הם בעלי חיים אמיתיים שהולכים לכם בין הרגליים. על החוף תמצאו גם איגואנות ועל העצים קופים ועצלנים. כדאי לשים לב טוב לקופים הללו, שכן אם תשאירו אוכל בתיק ותיכנסו אל הים, אתם עלולים לחזור ולגלות שמשפחת קופים "פתחה שולחן" על חשבונכם.
 

קופים בפורטו ויאחוהירוק שלא נגמר

רוב המטיילים מגיעים לקוסטה ריקה לתקופה שבין שבועיים לחודש ורובם עושים את המסלול הרגיל. לצד המקומות שהזכרתי יש בקוסטה ריקה עוד עשרות שמורות טבע, פארקים לאומיים, הרי געש, חופים ועיירות מקומיות שבכל מקום אחר בעולם היו הופכים מיד למקומות המתויירים ביותר. בקוסטה ריקה יש כל כך הרבה מאלה ולרוב המטיילים אין את הזמן והתקציב לבקר בכולם. מי שמגיע לקוסטה ריקה לטיול ארוך יותר או מבקר במדינה שלא בפעם הראשונה, מומלץ לו לשלב כמה מהמקומות הפחות מוכרים ומתויירים. 

טיול בקוסטה ריקה מציע חוויה אחרת כמעט מכל מקום אחר בעולם. אי אפשר להבין את העוצמה האמיתית של הטבע עד שמגיעים למקום בו הטבע כל כך גדול, מגוון ונמצא בכל מקום. המפגש עם בעלי החיים הוא מפגש מרתק כמו גם המפגש התושבים המקומיים שחיים באורח חיים מערבי יחסית כשהם מוקפים בג'ונגל. כנראה שגם אתם, אחרי שתחזרו מטיול בקוסטה ריקה, תגלו שכל מקום אחר מרגיש לכם קצת פחות ירוק.


התמונות בכתבה צולמו על ידי שי אהרוני. תמונות נוספות של קוסטה ריקה:
 

צפרדע ירוקה עם עיניים אדומות בקוסטה ריקה

 

צב בודד בטורטוגרו

 

סרטן בחוף הים בקוסטה ריקה

 

תנין בשמורת טורטוגרו

 

איגואנה בקוסטה ריקה

 

עצלן במנואל אנטוניו

 

ילד מקומי בקוסטה ריקה
התקבלו 17 תגובות
גלית מסל : נראה לי שאני יודעת מהו היעד הבא שלי לטיול...
גלית מסל | 7 במאי, 2014
יפה בן אליהו : אין ספק שקוסטה ריקה ברשימה של הטיולים הבאים..
אם רוצים "לכסות" את המרב ,בנסיעה עם רכב שכור ,מהו מינימום הזמן הנדרש?
יפה בן אליהו | 8 במאי, 2014
איתמר קוטלר : צריך 3 שבועות בשביל לעשות את קוסטה ריקה "כמו שצריך" עם רכב.
איתמר קוטלר | 8 במאי, 2014
יפה בן אליהו : תודה
יפה בן אליהו | 8 במאי, 2014
יעל קל : תודה על הפירוט המצוין! יש תמונות נוספות מהטיול? :) האם יולי-אוגוסט מתאימים מבחינת מזג האוויר? תודה
יעל קל | 19 במאי, 2014
איתמר קוטלר : למרות שזאת לא העונה האופטימלית, אין בעיה לטייל בחודשים הללו בקוסטה ריקה. רק לקחת בחשבון שמזג האוויר יכול לעשות שינויים בתוכניות.
איתמר קוטלר | 19 במאי, 2014
סימה ניסלבוים : וואו וואו וואו...בנובמבר אנחנו במקסיקו וגואטמלה...ואין ספק שקוסטה ריקה תהיה היעד הבא...
סימה ניסלבוים | 5 ביולי, 2014
ליהי מילר : היי, טסה כנראה באוגוסט לקוסטה ריקה יש איזה מסלול מומלץ?
ליהי מילר | 8 ביולי, 2014
עינת מור : אני לא יודעת לכמה זמן את נוסעת לטייל בקוסטה ריקה, אבל בגדול יש 3 אזורי טיול במדינה (הצפון, הצד הקאריבי והצד הפסיפי) וכל אחד מהאזורים הללו שווה בערך שבוע. אם רוצים להגיע לג'ונגל הקורקובדו בדרום הצד הפסיפי, נדרשים עוד כמה ימים לטיול.
עינת מור | 8 ביולי, 2014
ליהי מילר : האמת שהתכנון הוא לשבועיים חח מה היית אומרת שהדברים שאי אפשר לפספס? וחשוב לציין שצריכה בסוף לחזור לסן חוזה כדי לטוס לגואטמלה.
ליהי מילר | 8 ביולי, 2014
איתמר קוטלר : בכל מקרה חוזרים בקוסטה ריקה מספר פעמים לסן חוזה כיוון שאין דרך אחרת לעבור בין האזורים השונים במדינה (למעט אם מטיילים עם רכב 4X4). אני לא הייתי מוותר על לה פורטונה (הר הגעש ארנל) ושמורת מונטה ורטה בצפון, על שמורת מנואל אנטוניו בצד הפסיפי ועל העיירה פורטו וייחו בצד הקאריבי. אם יש זמן לעוד מקום, הייתי מכניס ללו"ז את שמורת טורטוגרו.
איתמר קוטלר | 8 ביולי, 2014
עדי כהן : שלום רציתי לדעת האם אפשרי לטוס לקוסטה ריקה בחודש אוגוסט? תודה 😃
עדי כהן | 30 ביולי, 2014
איתמר קוטלר : אוגוסט היא לא העונה האופטימלית לטיול בקוסטה ריקה כיוון שמדובר בעונה הגשומה (חם, אבל יורד גשם של שעה-שעתיים ביום). ועדיין, אפשר לטייל בתקופה זו במדינה ורק לקחת בחשבון שמזג האוויר עלול להזיז מידי פעם את התוכניות.
איתמר קוטלר | 30 ביולי, 2014
מנדי נשר : מה תנאי מזג האוויר באוקטובר לטיול בקוסטה ריקה?
מנדי נשר | 23 בספטמבר, 2014
איתמר קוטלר : חודש אוקטובר בקוסטה ריקה זה לקראת סוף העונה הגשומה. לא מזג האוויר האידיאלי, אבל אין בעיה לטייל רק לקחת בחשבון שעלולים להיות ימים גשומים. בכל מקרה עדיף להגיע כמה שיותר לקראת סוף החודש.
איתמר קוטלר | 23 בספטמבר, 2014
מנדי נשר : הי איתמר תודה על התגובה המהירה
אנחנו נוסעים ב 1 לאוקטובר האם מניסיונך צריך להצטייד בבגדים חמים?
מנדי נשר | 24 בספטמבר, 2014
איתמר קוטלר : כדאי לקחת 1-2 חולצות ארוכות רק למקרה שתגיעו למקום קצת גבוה ויהיה קריר יותר בלילה. העונה הגשומה בקוסטה ריקה אבל יותר חמה מהעונה היבשה והטמפ' נעה סביב 25-30 מעלות.
איתמר קוטלר | 25 בספטמבר, 2014
על מנת להגיב לכתבה יש צורך להתחבר למערכת
טיסות זולות לחו"ל השוואת מלונות השכרת רכב בחו"ל אטרקציות וסיורים
סן חוזה - קוסטה ריקה
02/04/21 - 19/03/21 (15 ימים)
מ- $777
טיסות לסן חוזה, קוסטה ריקה בין התאריכים 02/04/21 - 19/03/21 החל מ- $777
סן חוזה - קוסטה ריקה
03/04/21 - 19/03/21 (16 ימים)
מ- $777
טיסות לסן חוזה, קוסטה ריקה בין התאריכים 03/04/21 - 19/03/21 החל מ- $777
סן חוזה - קוסטה ריקה
27/09/21 - 04/09/21 (24 ימים)
מ- $847
טיסות לסן חוזה, קוסטה ריקה בין התאריכים 27/09/21 - 04/09/21 החל מ- $847
סן חוזה - קוסטה ריקה
02/04/21 - 20/03/21 (14 ימים)
מ- $853
טיסות לסן חוזה, קוסטה ריקה בין התאריכים 02/04/21 - 20/03/21 החל מ- $853
סן חוזה - קוסטה ריקה
03/04/21 - 20/03/21 (15 ימים)
מ- $854
טיסות לסן חוזה, קוסטה ריקה בין התאריכים 03/04/21 - 20/03/21 החל מ- $854
סן חוזה - קוסטה ריקה
27/09/21 - 03/09/21 (25 ימים)
מ- $854
טיסות לסן חוזה, קוסטה ריקה בין התאריכים 27/09/21 - 03/09/21 החל מ- $854
סן חוזה - קוסטה ריקה
02/04/21 - 18/03/21 (16 ימים)
מ- $865
טיסות לסן חוזה, קוסטה ריקה בין התאריכים 02/04/21 - 18/03/21 החל מ- $865
מיקום על המפה
אזור בעולם: מרכז אמריקה
מדינה: קוסטה ריקה
עוד כתבות של איתמר קוטלר
טיול עם ילדים בדרום
דרום אפריקה היא יעד מושלם למשפחות או זוגות, ...
טיול עם ילדים בדרום אפריקה
טיול בקוסטה ריקה עם
קוסטה ריקה היא יעד מושלם לכל מי שחובב טבע ובעלי ...
טיול בקוסטה ריקה עם ילדים
הנופים המדהימים של
יש הרבה יעדים יפים באירופה, אבל נורווגיה היא ...
הנופים המדהימים של נורבגיה
טיול משפחתי בגאורגיה
גאורגיה היא מדינה של ניגודים. נופים מרהיבים וטבע ...
טיול משפחתי בגאורגיה
טיול בקרואטיה וסלובניה
טיול שעשינו בקרואטיה וסלובניה: טיול המשלב את שתי ...
טיול בקרואטיה וסלובניה
גן העדן של איי סיישל
באיי סיישל יש חופים לבנים, ים בצבעי טורקיז, עצי ...
גן העדן של איי סיישל
זנזיבר - נופש באי
השם זנזיבר בתוספת התיאור המחייב "אי התבלינים" ...
זנזיבר - נופש באי התבלינים
טיול מעגלי באיסלנד
טיול משפחה באיסלנד: אחרי תכנון מדוקדק הגענו אל ...
טיול מעגלי באיסלנד
טיול קיץ בשווייץ
שווייץ היא אחת מהמדינות הקטנות ביותר באירופה, ...
טיול קיץ בשווייץ
האיים המלדיביים - גן
חופשה במלדיביים - אם תשאלו את האדם הממוצע כיצד ...
האיים המלדיביים - גן עדן
עוד כתבות פופולריות במגזין
הולנד עם ילדים –
הולנד מספקת שפע של אטרקציות ויעדי טיול להורים עם ...
הולנד עם ילדים – אטרקציות
טיול משפחתי באלפים
ברחנו מחום יולי אוגוסט אל הרי האלפים בצד המזרחי ...
טיול משפחתי באלפים הצרפתים
ליון– טיול בבירת
טיול בליון? זוהי עיר שלא מוכרת להרבה ישראלים ...
ליון– טיול בבירת הקולינריה
לטוס עם חברים
לטיול עם זוג חברים או כמה זוגות לחו"ל יש המון ...
לטוס עם חברים
טיול במדיירה - האי
כתבה על טיול שעשינו במדיירה - יעד יפיפה ששייך ...
טיול במדיירה - האי היפייפה
טיסות ליער השחור -
טיסות ליער השחור - להיכן טסים? היער השחור מהווה ...
טיסות ליער השחור - להיכן?
טיסות לשתי ערים במחיר
מתלבטים בין פריז ללונדון? למה לא גם וגם ועוד ...
טיסות לשתי ערים במחיר אחת
טיסות פנימיות בעולם
איך מחפשים טיסות פנימיות בעולם? היום אפשר להזמין ...
טיסות פנימיות בעולם
מתי כדאי להזמין כרטיס
מתי הכי זול להזמין כרטיס טיסה, האם מוקדם ככל ...
מתי כדאי להזמין כרטיס טיסה
טיול משפחה ביפן חלק ב'
חלק שני בטיול עם המשפחה ליפן: מטיילים בסמטאות ...
טיול משפחה ביפן חלק ב'
טיסות זולות ליעדים נבחרים
האתר מאובטח בפרוטוקלי האבטחה האמינים ביותר
אקספלורר 2020 - 2013  ©  כל הזכויות שמורות
מרכז הדילים הזולים לחו"ל טיסות זולות לחו"ל השוואת מלונות השכרת רכב בחו"ל אטרקציות וסיורים
ביטוח נסיעות מזגין תיירות פורום מטיילים טיפים לטיול קהילת הצלמים