הכתבה מאת איתמר קוטלר פורסמה בתאריך 26/10/18 3 תגובות   |   60 לייקים   |   33K צפיות
יבשת:   אירופה
מדינה:   נורבגיה

יש הרבה יעדים יפים באירופה, אבל נורבגיה היא לטעמי היעד היפה ביותר ביבשת (בפער משמעותי) ואחד מהיעדים היפים ביותר בעולם. כמויות בלתי נתפסות של נופים עוצרי נשימה, פיורדים, קרחונים, איים ואפילו חופים מהיפים ביותר שקיימים על הגלובוס. אם אתם נמנים על אוהבי הטבע והנופים, אתם פשוט חייבים להגיע לנורבגיה.

 
זה לא הולך להיות פשוט

נורבגיה היא מדינה קרה שחלקה הצפוני נמצא בתוך החוג הארקטי. הקיץ בנורבגיה קצר מאוד (חודשיים וחצי בין אמצע יוני - אוגוסט) וזהו הזמן היחיד באמת ניתן לטייל בחלק גדול מהמדינה. גם בקיץ מזג האוויר בנורבגיה הפכפך למדי וניתן לצפות ללא מעט ימים גשומים וקרירים במהלך הטיול שעלולים לשבש את התוכניות. טיסות לנורבגיה נוחתות לרוב באוסלו ובברגן.

מרחקי הנסיעה בנורבגיה גדולים מאוד וכמות המסלולים, דרכי הנוף, הפעילויות והאטרקציות היא עצומה כך שנדרש תכנון קפדני מאוד של מסלול הטיול שבכל מקרה יכלול לא מעט שעות על הכביש (רכב שכור הוא דיי חובה למי שמתכנן טיול בנורבגיה שהוא לא טיול עירוני באוסלו או ברגן). אנחנו בטיול נסענו מרחק של מעל 3,000 ק"מ והחלפנו מקומות לינה כמעט כל לילה. ללא ספק מדובר במסע אינטנסיבי למדי.
 

שייט בפיורד גיירנגר בנורבגיה


נורבגיה היא מדינה יקרה והטיול בה הולך לעלות לא מעט. המלונות לא זולים, האוכל והדלק נמכרים במחירים מעט יותר יקרים מהארץ והאטרקציות מגיעות לפעמים במחירים לא הגיוניים בעליל (500 ש"ח לאדם לעלייה לתצפית ברכבל). בכדי למצוא טיסות זולות לנורבגיה תצטרכו להזמין המון זמן מראש (10-12 חודשים). גם את בתי המלון והרכב השכור כדאי להזמין כמה שיותר מוקדם כי כל המטיילים מגיעים באותה תקופת קיץ קצרה, המקומות הטובים נחטפים מהר והעלויות מטפסות במהירות. 

על החזרת רכב במקום שונה מהמקום בו הוא נלקח תשלמו קנס משמעותי (שיכול להכפיל את עלות ההשכרה) אבל במקרים רבים פשוט אין ברירה בכדי לייצר מסלול טיול הגיוני. חלק מהכבישים במדינה הם כבישי אגרה (ואין ברירה אלא לעבור בהם) אבל עלויות הנסיעה בהם אינן דרמטיות. בחלק מהמסלולים יהיה צורך בטיסה פנימית אחת או יותר וגם כאן כדאי למהר ולהזמין בשביל לשלם משמעותית פחות.


100 מפלים בשעה

הדבר אולי הכי מרשים בנורבגיה הוא הכמות הבלתי נתפסת של נקודות טבע מרהיבות. לצד מקומות מוכרים ומתוירים כמו פלאם, דרך הטרולים ופיורד גייראנגר, יש אינספור פיורדים, אגמים, דרכי נוף, תצפיות ומסלולי טיול לא פחות יפים ומרשימים. באופן כללי, יש בנורבגיה כמה מקומות מתוירים בצורה קיצונית (בעיקר כי מגיעים אליהם כל יום המוני תיירים שעושים סיורי יום כחלק מהפלגות בקרוזים) ומקומות אחרים, יפים לא פחות, שתהיו בהם שם כמעט לבד. נסענו לדוגמה ב- 3-4 דרכים מפותלות ומרשימות לא פחות מדרך הטרולים, אבל המיתוג עושה את שלו ורוב התיירים יגיעו רק לדרך המפורסמת.

באופן אישי, עליי העוצמה של נורבגיה נחתה ביום השני לטיול. כחלק מהמסלול תכננו להגיע "על הדרך" לכמה מפלים שנראו מרשימים בשלב ההכנות לטיול. המפלים אכן היו מרשימים, אבל אחרי שנוסעים בדרך נוף ורואים בשעה מעל 100 מפלים בכל הצורות, העוצמות והגדלים (כל ההרים מסביב פשוט נוזלים) העניין מקבל פרופורציה אחרת לחלוטין. השפע וכמות הנופים המרהיבים בנורווגיה הם משהו שכנראה לא תמצאו בשום מקום אחר באירופה (ובמעט מאוד מקומות אחרים בעולם). 
 

מפל שבע האחיות בנורבגיהאיך מתחילים לתכנן את הטיול

מרחקי הנסיעה בנורבגיה גדולים מאוד ויש לבחור בקפידה את האזורים בהם תרצו לטייל ביחס לזמן שיש לכם (אין שום סיכוי שתצליחו להגיע אל  כל האזורים במדינה בטיול של שבוע - שבועיים). ברוב האזורים, טיולי כוכב רק יגרמו לכם לבלות שעות נוספות על הכביש ולכן הם אינן מומלצים. עדיף לעבור מקום לינה כמעט כל לילה ולהזמין את מקומות הלינה במקומות סמוכים לפעילויות שתרצו לעשות. לנו היה חשוב מיוחד להגיע לאיי לופוטן הנמצאים בצפון הרחוק ולכן ויתרנו לחלוטין על אוסלו וסביבתה ועשינו בשבועיים מסלול מברגן ועד טרומסו כולל איי לופוטן.


חשוב מאוד שתתאימו את קצב הטיול לסגנון הפעילות שאתם מתכננים. אם אתם רוצים לעשות מסלולי הליכה ארוכים (ויש הרבה מסלולים מאוד מרשימים בנורבגיה), כדאי להתמקד באזור קטן יותר ולשהות זמן ארוך יותר בכל מקום. אם התכנון הוא לראות אטרקציות ולעשות טיולים קצרים יחסית, אזי ניתן לכסות שטח גדול יותר באותו פרק זמן. כדאי לתכנן את רוב ימי הטיול עם לא יותר מ- 3-4 שעות נסיעה ביום ולא יותר 150-200 ק"מ (הנסיעה בנורבגיה איטית למדי וגם בכבישים המהירים המהירות המקסימלית היא 80 קמ"ש). 
 

פסל של טרולים בנורבגיהלרקוד את ריקוד הגשם

למעט אם אתם ברי מזל ברמות הגבוהות ביותר, כנראה שלא תיהנו ממזג אויר אידיאלי לאורך כל / רוב הטיול שלכם בנורבגיה (הסטטיסטיקה היא חד-משמעית לרעתכם). זה אומר שיהיו ימים גשומים, מעורפלים או סתם מעוננים שצפויים להקשות על התוכניות ולעיתים אף לשבש אותן לחלוטין. אין טעם לעלות לתצפיות בזמן שהראות היא אפסית ועדיף שלא לצאת למסלולי הליכה ארוכים בימים בהם יורד גשם חזק במשך שעות ארוכות.

העובדה שברוב הטיולים לנורבגיה מקומות הלינה מוזמנים לכל הטיול מבעוד מועד צפויה אף היא להקשות בהתמודדות עם מזג האוויר כיוון שלא ניתן להחליף מסלול תוך כדי תנועה. אז איך בכל זאת מתמודדים עם מזג האוויר ? קודם כל מתעדכנים כל הזמן. תנאי מזג האוויר משתנים בנורבגיה על בסיס שעתי ויום שהתחיל עם שמש בשמיים יכול להפוך ליום גשום וחורפי ללא הודעה מוקדמת (גם המצב ההפוך אפשרי בהחלט). שירות מקומי בשם YR מספק תחזיות מדויקות להפליא ברמה שעתית לכל היעדים במדינה. 

מעבר לזה ממשיכים לטייל ולא משנים תוכניות כל זמן שניתן (אין בעיה להמשיך את הפעילויות כרגיל בגשם חלש אם הראות טובה), מקבלים בהבנה פספוס של מסלול או אטרקציה כלשהי בגלל מזג האוויר (זה קורה כמעט בכל טיול ויש כל כך הרבה מקומות יפים בנורבגיה כך שבסיכומו של דבר זה לא ממש נורא) ובמקרים בהם מזג האוויר קיצוני ולא מאפשר פעילויות בחוץ, מחפשים פעילויות במקומות סגורים (גם אם דורש נסיעות נוספות שלא תוכננו מראש). 
 

תצפית על העיירה פלאם בנורבגיה

 


להעדיף תמיד את הדרך הארוכה

תוואי השטח בנורבגיה הוא לא פחות ממשוגע. סלילת הכבישים במדינת הפיורדים ההררית מהווה פלא הנדסי. ישנם לא מעט כבישים שנגמרים לפתע והמשך הדרך הוא במעבורת עליה עולים עם הרכב (שירותי המעבורות יעילים ומדויקים בצורה יוצרת דופן). שני הדברים הנוספים שתראו בנורבגיה הם גשרים ובעיקר מנהרות. 

בחלק מימי הטיול עברנו דרך עשרות (!!) מנהרות מידי יום. זה מגניב בפעמים הראשונות והופך מהר למשעמם למדי אחרי שההתלהבות נגמרת. חלק גדול מהמנהרות מהוות חלק מהכביש ואין ברירה אלא לעבור בהן, אבל יש כמה מנהרות ארוכות (של 20 ק"מ ויותר) שנסללו על מנת לקצר דרכי גישה והן מחליפות דרכי נוף איטיות ויפות בהרבה. כמה מדרכי הנוף הללו עוברות דרך המקומות היפים ביותר בנורבגיה וחבל לפספס אותם עבור נסיעה מהירה במנהרה חשוכה (גם אם זה מאריך את הדרך משמעותית).

ישנן מספר דרכי נוף שלטעמי אסור לפספס בנורבגיה. ביניהן Aurlandsfjellet המתחילה מעט צפונית מפלאם וכוללת את נקודת התצפית המפורסמת Stegastein, כביש 55 שהוא אולי דרך הנוף היפה ביותר במדינה, כביש האגרה המוביל מפיורד גייראנגר לתצפית Dalsnibba, הכביש המפותל מפיורד גייראנגר ועד למעלה הטרולים (התצפית על דרך הטרולים) ודרך הנוף Gamle Strynefjellsveg שאמנם דורשת סטייה מהמסלול אבל מציעה נופים מרהיבים של הרים מושלגים.  
 

כביש 55 בנורבגיהאפשר גם עם ילדים

אנחנו נסענו לטיול בנורבגיה עם ילד בן 3.5 שנים ותינוק בן 9 חודשים. בטיול עם ילדים גדולים יותר יש אינספור אופציות למסלולי הליכה, אטרקציות ופעילויות אקסטרים שמקפיצות את האדרנלין. עם ילדים קטנים מדובר במשימה מעט יותר מאתגרת אבל בהחלט אפשרית עם תכנון נכון של הימים ומציאת פעילויות שמתאימות גם לקטנטנים. 

את כל מקומות הלינה הזמנו עם ארוחות בוקר כלולות כדי שלא נתעכב ביציאה בבוקר. את ארוחות הערב אכלנו במסעדות בסמוך למקום הלינה של אותו היום (למרות ההפחדות הרבות, ישנן בנורבגיה לא מעט מסעדות טובות ברמת מחירים דומה למחירי המסעדות בארץ). בנוסף, הרכב שלנו היה תמיד מצויד בחטיפים, מעדנים ואוכל שנקנה בסופר לכל מקרה שבו הילדים יהיו רעבים (המחירים בסופר דומים ואף זולים יותר בחלק מהמקרים מהמחירים בישראל).

את סדר היום ניסינו לחלק כך שהנסיעה תתחיל בתחילת היום ובה הילדים יוכלו לשחק, לשמוע מוזיקה או לצפות בסרטונים. לאחר מכן הגעה אל פעילות מרכזית (או מספר פעילויות באותו אזור) ואז נסיעה נוספת ארוכה יותר לכיוון מקום הלינה הבא (בנסיעה הנוספת לרוב הילדים ישנו את ברוב או כל הזמן אחרי שהיו מותשים מהפעילות שבאה קודם לכן). את הפעילויות ניסינו לגוון כך שלצד ימים של טיולי טבע יהיו גם ימים של פעילויות אחרות כמו אקווריום, פארק מים, גני חיות, פארק שעשועים ומוזיאוני מדע. בסה"כ, לאחר 2-3 ימי הסתגלות, הטיול עם הילדים עבר בצורה טובה וכולם נהנו מאוד.
 

אקווריום בעיר אלסונד בנורבגיהארץ הפיורדים והטרולים

הטיול שלנו בנורבגיה ארך 14 יום במהלכם נסעו מברגן בדרום מערב המדינה, דרך הכבישים הארוכים המובילים לצפון המדינה, איי לופוטן וסיום בעיר טרומסו שנחשבת לבירת הצפון. במהלך הטיול נסענו מעל 3,000 ק"מ (כ- 40 שעות במצטבר על הכביש), עלינו על יותר מ- 10 מעבורות (כולל מעבורת של 3.5 שעות מבודו לאיי לופוטן), והחלפנו לא פחות מ- 12 מקומות לינה שנבחרו בקפידה לאורך המסלול. ניתן לחלק את המסלול לשלושה אזורים השונים זה מזה באופן מהותי. ארץ הפיורדים, הדרך הארוכה צפונה ואיי לופוטן.

רוב המטיילים מגיעים לטיול קצר של עד שבועיים בנורבגיה (בכל זאת זה אחד מהיעדים היותר יקרים באירופה) ומתרכזים בחלק הדרומי של המדינה במסלול שנע בין הערים אוסלו וברגן. חבל הארץ הזה הוא אחד מהאזורים היפים ביותר על פני כדור ארץ עם כמות בלתי נתפסת של מסלולי טיול, נופים ואטרקציות (כמה חבל שהרוב סגור 9 חודשים בשנה בגלל מזג אוויר שאינו מתאים לטיול). דרומית לברגן ניתן למצוא מספר מסלולי טיול וטרקים מעולים לרבות המסלולים המפורסמים אל לשון הטרול ואל כס המטיף (לצערי לא יכולנו לעשות מסלולי טיולי ארוכים שכאלו בגלל הילדים הקטנים).

צפונית לברגן ניתן למצוא את העיירה הציורית פלאם שממנה יוצאת רכבת מיתולוגית על הפיורד. האזור הנמצא צפונית לפלאם הוא אזור מלא בהרים מושלגים וקרחונים. זה מתחיל בכביש 55 המרהיב שעובר דרך נופים מעולם אחר ואם אתם צריכים לבחור רק דרך נוף אחת בנורבגיה, זאת הדרך שהייתי בוחר. בין הקרחונים הנוספים שקיימים באזור (ויש לא מעט כאלה) ניתן למצוא את Briksdal Glacier ואת Kjenndalen Glacier הנחשבים לנגישים יחסית ומתאימים גם לטיולי משפחות. מי שירצה לקחת חלק בפעילויות אקסטרים כמו טיפוס על קרחון או ביקור במערת קרח, יצטרך לבחור את הקרחון המתאים ביותר לפעילות הרצויה.. 
 

תצפית על פיורד גייראנגר בנורבגיה


פיורד גייראנגר המפורסם נחשב לפיורד היפה ביותר בנורבגיה. באזור הפיורד ישנן מספר תצפיות מרהיבות וניתן לצאת לשייט בפיורד אל מפל 7 האחיות בסיור מאורגן (מומלץ ביותר) או סתם להשכיר קיאקים ולשוט בקצב איטי בין הקירות הגבוהים. מי שמגיע לאזור שלא יפספס את דרך הנוף ותצפית עם חוויית צפייה של 360 מעלות על הפיורד. כדאי לקחת בחשבון שאל העיירה הקטנה שנמצאת בקצה הפיורד מגיעים בכל יום ספינות ענק עמוסות בתיירים כחלק מקרוז במדינות סקנדינביה. את הפעילויות במקום מומלץ לבצע מוקדם בבוקר או בשעות הצהריים המאוחרות לפני שהמוני התיירים מגיעים או אחרי שהם עוזבים.

דרך הטרולים היא המקום המוכר והמתויר ביותר בנורבגיה כולה. הנסיעה מפיורד גייראנגר אל דרך הפיורדים היא נסיעה קסומה על נופים מהיפים ביותר שיש לנורבגיה להציע (ניתן לעצור בדרך למסלולי הליכה קצרים וארוכים). בסוף הדרך מגיעים אל מעלה הטרולים. תצפית עם מסלול הליכה קצר המשקיף אל הדרך המפותלת שיורדת מטה מן ההרים. במקום יש בית קפה קטן וחנות מזכרה עמוסה בהמוני תיירים. למרות העומס במקום, אתם לא רוצים לפספס את התצפית הזאת. 
 

דרך הטרולים בנורבגיהארוכה הדרך צפונה

הדרך הארוכה צפונה אל העיר בודו (ממנה מפליגים אל איי לופוטן) נוסעת לאורך הים ועוברת בין פיורדים, איים ועיירות דייגים קטנות. הנוף שמלווה את הנסיעה ממעלה הטרולים אל העיר אלסונד מזכיר את הנופים להם הורגלנו בנורבגיה, אבל, ככל שמתקרבים לעיר הנמל הנופים מסביב מתחילים להשתנות. אלסונד היא נקודת סיום טובה למי שאינו מתכוון להמשיך ולטפס צפונה ונקודת מוצא טובה אל עבר צפון נורבגיה. מי שירצה אגב להגיע אל צפון נורבגיה / איי לופוטן בדרך מהירה יותר, יוכל לעשות זאת בטיסה מאוסלו או ברגן.

באלסונד יש אקווריום נחמד שילדים יאהבו מאוד ומסלול לתצפית יפה על העיר שמומלץ להגיע אליה רק אם יש ראות טובה. צפונית לאלסונד נמצאת הדרך האטלנטית המפורסמת. מדובר בדרך לא ארוכה במיוחד (כמה עשרות קילומטרים) שחלקה נבנה מעל הים על מנת לחבר מספר רב של איים קטנים לדרך אחת. על הדרך יש מספר נקודות תצפית ומסלולי הליכה קצרים. המסלול נחמד למי שנמצא באזור אבל לא שווה להגיע לכאן במיוחד. 
 

הדרך האטלנטית נורבגיה


את הדרך צפונה לעיר בודו מומלץ לעשות בשלושה ימים של 4-5 שעות נסיעה בכל יום תוך שילוב של פעילויות בדרך. ניתן לעשות זאת גם ביומיים למי שמסוגל לנהוג ימים שלמים (לא מומלץ לנסות נסיעות כאלה עם ילדים). העיר הגדולה היחידה שעוברים בדרך היא טרונדהיים שנחשבת לשער של הצפון ומומלץ ללון בה את הלילה הראשון בנסיעה. ביום השני מומלץ מאוד לבקר למספר שעות בפארק Namsskogan שהוא שילוב מעניין של גן חיות פתוח עם פארק אטרקציות (אחד מהמקומות המהנים ביותר שהיינו בהם בטיול).  
 

פארק Namsskogan בצפון נורבגיההמקום היפה ביותר בעולם (עם *)

הנופים באיי לופוטן הם מהדרמטיים ביותר שניתן למצוא על פני כדור הארץ. המקום היחיד שבו ראיתי הרים עם תוואי כל כך מרשים הוא בפולינזיה הצרפתית בקצה השני של העולם. הטבע יצר פה תמונה שהיא לא פחות ממושלמת ובתי הדייגים הקטנים הצבועים באדום וצהוב נותנים את החותמת הסופית שמדובר באחד מהמקומות היפים ביותר בעולם אם לא היפה שבהם. בקיץ הכל ירוק ופורח והשמש לא שוקעת (ניתן לצפות בתופעה המרהיבה של שמש חצות בדמות כדור ענק עגול שמטייל על פני הים) ובחורף הכל מושלג והשמיים מתמלאים באורות הזוהר הצפוני.

אז למה הכוכבית, אתם בטח שואלים. ובכן, כמה שהאזור הזה יפה, מזג האוויר בו משוגע ולא צפוי לחלוטין. ביום שמש יפה (ולמרבה הצער אין יותר מידי ימים כאלה), אפשר היה לחשוב שאיי לופוטן הם איים טרופיים בים הפסיפי (יש באיים אפילו כמה חופים שאינם נופלים מהחופים היפים בעולם) אבל איי לופטן נמצאים בתוך החוג הארקטי בחלק הצפוני ביותר של כדור הארץ ומזג האוויר בהם הוא בהתאם. ימים מעוננים עם גשם קל ושמש שקופצת לביקור לפרקי זמן קצרים הם עניין שבשגרה בתקופת הקיץ. בימים מוצלחים פחות הגשם לא פוסק לרדת והעננים מסתירים את כל היופי של המקום. אם יהיה לכם מספיק מזל ותזכו ליום או שניים של שמיים נקיים כמעט לחלוטין מעננים, תרגישו שזכיתם להגיע למקום הכי יפה בעולם (לנו מתוך 5 ימי טיול היה יום אחד של שמש מושלמת, יומיים מעוננים ויומיים גשומים וסגריריים). 
 

נוך מושלם באיי לופוטן


החלק היפה ביותר של איי לופוטן הוא החלק הדרומי של האיים (מהכפר Reine שנמצא ממש בקצה הדרומי ובערך ברדיוס של שעה נסיעה צפונה). ככל שמתקדמים צפונה הנופים הופכים להרבה פחות דרמטיים ומרשימים ולכן מומלץ לבחור מקומות לינה בדרום האי ותכנן את מרבית השהות באזור הזה. הטיול באיי לופוטן הוא טיול רגוע עם מסלולי הליכה קצרים ובינוניים, נקודות תצפית, בתי קפה ומסעדות טובות. מי שירצה יוכל לעשות גם פעילויות ימיות ומעט פעילויות אקסטרים.

בין המסלולים שווה לבדוק את המסלול לתצפית Reinebringen המשקיפה מלמעלה על הכפר Reine (למרות שמדובר במסלול טיפוס לא קל) כמו כן מומלץ לטייל באזור החוף Haukland שהוא היפה ביותר מבין החופים בלופוטן. אל החוף Ramberg מומלץ להגיע לקראת השקיעה או אפילו ללון בו (יש בקתות נוחות למשפחות ואזור קמפינג). אל תפספסו גם את הנסיעה האיטית בכביש המתפתל עד לכפר A ומסלול ההליכה הקצר עד לנקודה הדרומית ביותר באיים. 
 

חוף מרהיב באיי לופוטןיופי וטבע שלא נגמרים

יש מעט מאוד מקומות בעולם שהנופים בהם פשוט לא נמאסים ונורבגיה היא ללא ספק בראש הרשימה הזאת. גם אחרי ימים ארוכים של טיול ואינספור תמונות שצילמתם, אתם עדיין תעצרו בכל נקודת תצפית על מנת להתפעל מפיורדים, קרחונים, מפלים ואגמי המראה שפזורים בכל רחבי המדינה. אם אתם חובבי טבע, אתם חייבים להגיע לנורבגיה לפחות פעם בחיים ואם תגיעו סביר שתחזרו לכאן שוב (אנחנו בהחלט נעשה את זה בעתיד). והמלצה אישית, אם כבר הגעתם לכאן, סעו לאיי לופוטן שהם לטעמי המקום היפה והמיוחד בנורבגיה כולה.


תמונות נוספות מהטיול
 

הכפר ריין איי לופוטן

 

הנקודה הדרומית ביותר באיי לופוטן

 

פריחה באיי לופוטן

 

שקיעה באיי לופוטן

 

תצפית Dalsnibba בנורבגיה

 

בית דייגים באיי לופוטן

 

לינה על האגם בנורבגיה
התקבלו 3 תגובות
גיורא חן:  יופי של מסלול , יש לך אולי את המסלול על מפת נורבגיה? תודה
נכתב לפני 5 שנים
ערן ברימן:  אני טיילתי שם עכשיו בחורף... גם טיול מעניין :)
העליתי כמה תמונות באלבום!
נכתב לפני 5 שנים
סיגל לוי:  נורבגיה היא אחת המדינות היפות ביותר שביקרתי בהן
נכתב לפני 5 שנים
על מנת להגיב עליכם
X