פורסם ע"י דני פרידמן בתאריך 24/07/14  (ביקר ביעד בספטמבר 2013 בטיול זוגי) 6 לייקים   |   1.4K צפיות

ההכנות על הנייר: עוד לא ביקרתם בברלין ? אתם לא יודעים מה אתם מפסידים !! אמרה הבחורה החייכנית שהגישה לנו ארוחת בוקר בקיבוץ נס עמים,בחורה מלאת שמחת חיים, שער בלונדיני שופע , וחיוך המסגיר את האושר האמיתי שהתכוונה אליו. ואני שגדלתי ושמעתי על זוועות המלחמה ההיא, וחונכתי לשנוא את המדינה עקובה מדם זו, לא יכולתי להשאר אדיש, אני? גרמניה ? הרי זה מנוגד לכל הערכים שקיבלתי בבית הוריי בהיותי ילד קטן באורוגואיי הרחוקה.

כנראה לא אשכח לעולם את הבעת פניו של אבי כשסיפרתי לו על הרעיון לנסוע לשם, תמיד הוא מפרגן לי כשאני נוסע לטייל ,אך הפעם זה היה שונה, הוא נשך את שפתיו וכל מה היה לו לומר זה : אין לך מקום אחר לנסוע אליו ??, כמובן הוסיף למסור "דרישת שלום" חמה לכל זקן שאראה ברחוב אבל אני מעדיף לא לפרט איזה סוג של ד"ש,תמיד לפני טיול אני שואל את אבי איזה מתנה להביא לו, הפעם התשובה שלו הייתה החלטית וחד משמעית, "משם אני לא רוצה כלום"......

לכן, עם קצת חששות ממה הוריי יגידו, ואיך אני מעביר להם את הרצון שלי לחוות במו נפשי את הטיול, הזמנתי מקום לטיסה לברלין לחודש ספטמבר 2013 עם מעט חששות וציפיות מאוד נמוכות עליי להגיד. שרית אשתי בנתה לנו מסלול של שבוע שהייה בברלין כדי שנספיק לבקר במקומות החשובים שלה והאמת יצא לה תוכנית מצויינת,(כרגיל אבל אני אף פעם לא אומר לה..אז הנה הזדמנות...). במהלך הטיסה, לא יכולתי שלא לחשוב על המילים של אבי, ואיך ארגיש במשך הטיול, ועם איזה מטען אצא משם.

נחיתה רכה וקרה: נחיתה רכה ומבול של גשם וקור מקבלים את פנינו בשדה התעופה TEGEL שבתקופת מלחמת העולם הראשונה ,צבא הקיסרות הגרמני עשה בו שימוש כאתר אימונים , ובמלחמת העולם השנייה ,הגרמנים בכדי להגן על עצמם מהפצצות חוזרות של בעלות הברית ,מפציצים ממנו ללא הכרה אך דווקא חיל האוויר הבריטי בהפצצה מדוייקת מצליח להורסו - בשנים 1948-1949 בתקופת הסגר על ברלין ,מקים חיל האוויר האמריקאי באתר ההרוס שדה תעופה כדי להתגבר ולהעביר ממנו רכבת אווירית לברלין הנצורה והמחולקת לשניים-מערבית ומזרחית. לא מן הנמנע שארחיב על כל הנקודות בהם ביקרנו, כיוון שהמקום טעון סיפורים ודרמות שאכן קראו והאמת לא ניתן להשאר אדיש לכל שהתרחש כאן בעבר.

אנחנו מגיעים למלון שלנו ויוצאים לסיבוב להתרשמות ראשונית, המלון הממוקם די קרוב למרכז ה-KDW (Kaufhaus des Westens ) בתרגום חופשי : "חנות הכולבו של המערב". זוהי חנות שנבנתה עוד ב-1905 ונחשבת לשנייה בגודלה באירופה אחרי הרודס הבריטית (אין לי מושג למה) הארכות מדברות על בין 40.000 ל 50.000 מבקרים מדי יום. בקומת הקרקע תוכלו למצוא את חנויות התכשיטים הנחשבות בעולם ואולם בקומה אחרונה תמצאו מסעדה בשירות עצמי , מין טעימה של כל האוכל הטעים שיש למדינה זו להציע האוכל מסודר לפי סוגים-פסטות, נקניקים, גבינות שתייה, מני לחמים, סלטים, המחיר הינו לפי שקילה,פשוט שוקלים לכם את הצלחת, הלחם בחינם. מומלץ לעבור גם בקומה השנייה בה יש מבחר ענק של ממתקים, החל משוקולד גרמני משובח , ועד עוגיות מיוחדות מעשה יד. כתובת  ה- KDW Tauentzienstr. 21-24:

הקעקוע הברלינאי שלי: מה אומר על קעקועים ? אחרי שעשיתי את הראשון ביום הולדתי לפני שנה אמרתי שלא אעשה עוד אחד; אבל כנראה שלא יכולתי לעמוד במילה, לכן חיפשתי אומן קעקועים שחייב להיות ישראלי-כי ממש לא נראה לי הרעיון לעשות קעקוע בגרמניה ע'י גרמני –אירוני משהו... ואז הגעתי לחיים מחלב, המתגורר זה שנתיים בברלין, קבעתי איתו חודש לפני הנסיעה והוא חיכה לי בסטודיו שלו בבוקר קר במיוחד. 

בדרך אליו עוברים בשכונה של תושבים זרים וקצת נחרדתי לגלות את הכתוביות על הקיר כמו "Free Palestine" ועוד כל מני כתובות בשפה שלא זיהיתי. תוך כדי עבודה, חיים סיפר על החיים שלו כאן, על המציאות החדשה והנוחות שבה הוא חי. אני יודע שיש כאלה שיקנאו למשמע המילים אבל זו האמת. כששאלתי אותו , אחרי העבודה האם אוכל ללכת לים כשהקעקוע עדיין טרי, ענה לי "מה, עדיין אתם הולכים לים ?" הרגשתי שסופסוף יש לי משהו לחדש לו ושיקנא גם בי. דרך אגב, העבודה הייתה מקצועית אבל הרגשתי אותה בכל הטיול.
  
הקשר בין אלכסנדר הגדול והשעון העולמי: כיכר אלכסנדרפלאץ, נקראת כך לכבוד ביקורו של צאר רוסיה אלכסנדר הראשון בברלין בשנת 1805, מושכת אליה מדי יום תיירים רבים, כשקניונים רבים מעטרים אותה, דוכני מזכרות ורוכלי רחוב רבים, בסמוך לכיכר ממוקם בית-העירייה האדום-בית העירייה של ברלין וכמובן "השעון העולמי" המציג את השעות בערים שונות בעולם.

רציף 17: יכול להיות שזהו המשבר הראשון שלי בטיול לנוכח מראה תחנת רכבת זו, תחנת גרונוולד שימשה כמסוף מטענים עד לפני השואה, אבל באוקטובר 1941 שימשה כנקודת איסוף ראשית לגירוש יהודי ברלין למחנות השמדה כמו לודז, גטו ורשה וריגה, והחל משנת 1942 היהודים גורשו ישירות לגטאות אושוויץ וטרזין. 35 רכבות נשלחו מרציף 17 לאושוויץ ועליהן 17,000 יהודים ועד לתום המלחמה גורשו ממנו כ- 50,000 יהודים. חברת הרכבות הגרמנית לא הכירה בחלקה במהלך השואה, ורק בשנות השמונים של המאה ה-20 נחשף הסיפור וקבוצה של נשים אונגליסטיות הקימה אנדרטה להנצחת היהודים שגורשו ממנה ,הגלעד שהוקם הוא כולל שני אדני רכבת כאשר שלישי מונח מעליהם ולוח נחושת עם כתובת : "לזכרם של אלה שגורשו מתחנה זו. 18 באוקטובר 1941 – 18 באוקטובר 1987".

בכניסה לאנדרטה מעל לפסי הרכבת הקצרה קיים לוח ובו כתוב : בעברית : לזכרון קורבנות השואה ובגרמנית : "לזכרם של עשרות אלפי היהודים אזרחי ברלין אשר מאוקטובר 1941 ועד פברואר 1945 גורשו מכאן על ידי הצוררים הנאצים למחנות ההשמדה ונרצחו".לוחות גדולים וחלודים מספרים את כמות היהודים שהועברו מהתחנה ולאיזה גטאות הועברו, כאילו כדי להשלים את הפאזל שגם כך קשה לעיכול. הדברים ששימח אותי במקום המצמרר הזה, הם : דגל ישראל קטן שמישהו כנראה הניח על איזה עץ בדרך וכמובן החיתוך של שני הפסים לקראת סופם , שהפירוש המילולי הינו "לא עוד !!"

נסיעה לפוטסדאם / וילה ואנזה: טיול יום אל מחוץ לברלין. התחנה הראשונה שירדנו בה נקראת וואנזה (ניתן להגיע באמצעות רכבת ישירה מברלין, הכלולה במחיר של כרטיס יומי לאיזור ABC). וואנזה, (Wannsee) בוילה מפוארת זו, הנמצאת על שפת האגם התכנסו בתחילת 1942 בכירי המשטר הנאצי ודנו בדרכים ל"פתרון הסופי" של בעיית יהודי אירופה. הבית, שנקרא "בית ועידת וואנזה" Haus der Wannsee-Konferenz משמש היום כמוזיאון המנציח את הזוועה שהתרחשה בו. בחדר הישיבות מופיעות תמונותיהם של כל המשתתפים ופרוטוקולי הדיון. 

כמו כן נמצאת שם ההזמנה שנשלחה לכל משתתפי הדיון, ובה מצוין כי לאחר סיום הישיבה תוגש למשתתפים ארוחת בוקר, במהלך ביקורכם תופתעו לגלות מסמכים סודיים ביותר בתקופת הרייך השלישי ובו כלולים בין היתר פירוטים מדויק על כל השלבים כדי למגר תופעה הנקראת "יהדות" .מצמרר -  אך זו הייתה המציאות, אולי יישמע אירוני, אך המחשבה שגרמניה לא שוכחת את הזוועות שחולל המשטר הנאצי הצליח במקצת להרגיע את נפשי, וגם העובדה שבמקום נכחו תלמידים מבית ספר בראשל'צ וגם תלמידים מאותה שכבה מבית ספר בברלין, כאקט של החלפת סטודנטים, על החולצות שלהם היה מודפס : Israel-Germany Students Exchange 2013. כמה סמלי.

פוטסדאם - כמו ביקור בתוך ציור: במעבר חד, עולים לרכבת וממשיכים דרומה לכיוון תחנת פוטסדאם. עיירה קטנה ובה ארמונות וכנסיות רבים,ארמון סנסוסי Sanssouci נבחר כיעד שבו צריך לבקר ,ארמון זה שנבנה בין השנים 1745-1747 כמקום מגורים ונופש פרטי עבור פרדריך הגדול , שבו ינוח מכל העומס עקב אחריותו על מלוכה בברלין-לכן מכאן שמו (פירוש המילה בצרפתית סנסוסי: ללא דאגות). הארמון יפה וכך גם הגנים המקיפים אותו, יש כאלו שידמו אותו לגני ורסאי שבצרפת- אולי קיים קשר- אנחנו ירדנו את המדרגות אל כיוון המזרקה, ולאחריה פנינו שמאלה אל תוך גן קסום תובל בירוק עז ,אגמים מלאי ברווזים ובסופו יש כנסייה שמשם ניתן לצאת אל אחד מרחובותיה הראשיים של פוטסדאם.

הגעה מברלין: S7 או S5 מתחנות Zoologischer Garten ,Friedrichstrasse או בקו האזורי RE1. הגעה לווילה מתחנת הרכבת בואנזה, יש לקחת את אוטובוס מספר 114, המוביל הישר אל הוילה שעל גדות האגם. הגעה מפוטסדאם לגנים, ארמון סאנסוסי ובבלסברג: קו אוטובוס 694, 695 או בחשמלית 96, 98 מהתחנה המרכזית. שעות פתיחה: כל השבוע, 10:00-18:00 כתובת:  Grosssen Wannsee 56-58.

אנדרטת השואה ושער ברנדנבורג: כמה סמלי שאנדרטת השואה נמצאת כמה מטרים בודדים משער ברדנבורג, הלא הוא השער הכניסה לברלין האנדרטה ממוקמת בצידו המזרחי של ברלין, היא משתרעת על שטח של 19,000 מ"ר והיא בנויה מקוביות בטון ומונה כ-2711 יח' ומבחוץ מזכירה בית קברות ויש קונצנזוס מה רצה להעביר האדריכל –פיטר אייזנמן שתיכננן אותה, כשנכנסים אל תוך מבוך הקוביות, אין לכם מושג שהשבילים הצרים שקועים באמצע המבנה, ככל שמתקדמים אל תוך המבנה, הקוביות הופכות להיות גבוהות, ההרגשה האישית שלי בכל אופן היא שמשהו גדול סוגר עליך, משהו לא נעים ואין לך ממש לאן לברוח, וזה בדיוק מה שסיפרתי למדריך ליאור לשאלתו איך הרגשנו בתוך האנדרטה.
  
שגרירות ארצות הברית מפרידה בין האנדרטה לבין שער ברדנבורג, שהוא בין סמליה החשובים של העיר אם לא ההכי חשוב,הוא השער ששימש ככניסה לעיר והיחיד ששרד , דמיינתי בראשי אם היו נותנים לשער לדבר ולו רק במשך 24 שעות בלבד איזה סיפורים היינו שומעים. השער ממוקם בכיכר פריז (פאריזרפלאץ), שר ברנדנבורג הוזמן ע'י פרידריך וילהלם השני כסימן לשלום, והוא נבנה בין השנים 1788 ל 1791. בחלקו העליון של השער הוצבה קוודריגה ,מרכבה המובלת על ידי ארבעה סוסים כאשר אלת הניצחון נושאת ענף זית רוכבת בה,נפוליאון בוזז את הפסל בנת 1806 ונלקח לפריז לאחר כיבוש ברלין.הפסל מוחזר בשנת 1814 אך ענף הזית מוחלף בצלב ברזל.עם עליית המשטר הנאצי משמש השער כסמל לכוחם,השער עובר שיפוץ ומתיחת פנים אחרי המלחמה ובשנת 1961 עם בניית חומת ברלין הופך לשטח בהסגר, רק לחיילים המזרח גרמנים מותר להתקרב לשער. רק אחרי 28 שנים ב 1989 כאשר חומר ברלין נופלת, נפתח השער מחדש והופך עם השנים לאטרקציה הכי חמה בעיר.

מה ההבדל בין רייכסטאג ובין בונדסטאג: שאלה זו הפנתי למדריכה שלנו שהראתה לנו את בית המחוקקים של גרמניה ,המבנה עצמו נקרא רייכסטאג בין השנים 1894 ועד לשנת 1933, הבונדסטאג, זהו בית הפרלמנט הגרמני כיום-בניין הריככסטאג שוכן במרכז העיר ברלין, מאוד קרוב לשער ברנדנבורג. הבניין נותר בחלקו המערבי של העיר,צמוד לחומת ברלין,שופץ בשנות ה-50 ולאחר איחוד גרמניה הוחלט להעביר את בירתה מבון לברלין.הפרלמנט הגרמני-הבונדסטאג עבר לרייכסטאג ב-1999 והוא שוכן בו מאז ,כשהתחילו לחשוב מה יכולים לפסל בגג המבנה,נבחרה כיפה מזכוכית שבאה לייצג את שקיפותה של הדמוקרטיה השולטת בגרמניה שלאחר האיחוד.הכיפה בנויה כך שניתן להגיע אל ראשה במעברים מעגליים ולא מתונים,בסופו ניתן לראות את כל ברלין, כיפת הזכוכית הפכה לאטרקציה ומושכת תיירים רבים מכל העולם-מומלץ לסיים את ה"עלייה" לקראת החושך,שימו לב שככל שעולים, ניתן לראות לכוון מטה את אולם הפרלמנט.

ההבדל בין סנטראל פארק לטירגארטן: מומלץ בחום לטיול של אחה"צ בפארק השוכן בצמוד לשער ברנדנבורג, פארק טירגארטן שחלק מהמבקרים בו מדמים אותו לסנטראל פארק בניו-יורק,פירוש השם טירגארטן "גן חיות", בעבר שימש פארק ענק זה כאיזור צייד של נסיכים ובעלי ממון של ברלין,בפארק תמצאו פיסת שקט ושלווה בעיר המטורפת, וניתן להגיע לכיכר הכוכב הגדול, שבאמצעה עמוד הניצחון של ברלין, ידוע על הרבה תהלוכות בין שער ברנדנבורג לעמוד הניצחון, המפורסם שבינם הינו מצעד האהבה השנתי, Love Parade. 

התובנות מהטיול: למרות העבר העשיר רווי המלחמות, וכמובן עם עלייתו של הפירר בשנת 1933, גרמניה מראה את כל הקלפים לכל המעוניין בצורה אובססיבית למדי, חשוב להם להראות ולזעוק לעולם, הנה, זה מה שהיה כאן לפני 80 שנה, עברנו את השלב של "ה להתבייש" ואנו עושים כמיטב יכולתנו כדי לרצות את העולם. מוזיאונים המציגים זוועות מהמלחמה פתוחים לקהל הרחב ללא תשלום, כזה הוא מוזיאון "טופוגרפיה של טרור" הנמצא ליד שאריות של החומה, לא רחוק מנקודת "צ'ארלי" המציג בצורה מדויקת את פעולותיהם של אנשי הגסטאפו וה-SS ;גם ניתן לשמוע הקלטות ממשפטים.

כשחזרתי מביקור זה אל אבי, סיפרתי לו את כל מה שראיתי ועדכנתי אותו על התרשמותי, אבי גיחך במין חיוך של "נדמה לך שהכל עבר". התובנה הכי גדולה שלי, היא שלמרות שמשפחתם של הוריי לעולם לא דרכו על אדמת גרמניה, השנאה העמוקה בא ממקום של חוסר הידיעה של מה עלה בגורל שאר המשפחה שנותרה באירופה הכבושה, הסבים של הוריי, שכנראה הייתה להם איזושהי נבואה מה עומד להתרחש באירופה בשנות ה-30 וה-40 החליטו להגר כדי למצוא פרנסה ,חיים טובים יותר ומקום מבטחים כדי להקים את הדורות הבאים, דרום אמריקה של אז כנראה היה המקום הכי רחוק שיכלו להגיע אליו,ממש גן עדן עלי אדמות,ההיפך הגמור ממה שעמד להתרחש, לכן אחרי המלחמה  כשהחיפוש של קרוביהם לא הניבו תוצאות , גילו שבעצם לא נשאר זכר לאף אחד ולא שמעו עליהם מעולם.וזו המסקנה שלי על השינאה והכעס גדול נגד העם שבו התחיל הכל.

קוריוז קטן ופתח לתקווה לפני סיום - לפני כחצי שנה ואחרי המון חיפושים, הצלחתי להגיע למשפחה קטנה של סבי מצד אמי , האחות של אמו (דודתו של סבי) שחיה בקובל אז פולין כיום אוקראינה, שברחה כנראה בסמוך לתחילת המלחמה לארצות הברית ושם הקימה משפחה. לכו תדעו, יכול להיות שהסיפור הבא שלי יהיה המפגש המרגש איתם ואולי אוכל לספר את הסיפור מנקודת מבטם.

הטיפים שלי למטייל בברלין 

1. כדי לשלם את המחיר הכי טוב לטיסה, יש לבצע הזמנה לפחות 4-5 חודשים לפני מועד הטיול, כאשר יודעים בוודאות תאריכים של החופש המיועד.

2. ספטמבר היא תקופה מצוינת לטייל בברלין, לא חם מדי ולא צריך להגזים ולהביא את כל בגדי החורף שלנו.
 

3. החל מה-1 במרץ ועד ה-31 באוקטובר ניתן להצטרף לטיולים בשפה העברית, איך עושים זאת ? פשוט ! מגיעים לנקודת המפגש הנמצאת בכניסה לסניף מקדונלד מול תחנת הרכבת של גן חיות-צואולוגישר גארטן Zoologischer Garten עד לשעה 09:00 בבוקר , נרשמים (10 יורו לאדם) ויוצאים לדרך, חשוב לציין - הטיולים מתקיימים בכל מזג אוויר. האתר שלהם : קישור לאתר  

המדריכים שלנו היו ליאור (העושה את הדוקטורט שלו בברלין) בטיול "המיטב של ברלין" ונדב המקסים שהעביר את הדרכת "ברלין והיהדות" בצורה מקצועית ומצויינת, נדב נכד לניצולי שואה מברלין, חי בעיר כ-12 שנה ומוסיף מהידע האדיר שלו נופך שונה –מומלץ בחום. לפרטים נוספים והזמנות: קישור למייל  או התקשרו 00491791494575 טלפון ישראלי: 0579451335 פעיל בשעות הערב. לנמצאים בגרמניה יש להתקשר 01791494575.

4. את השניצל הווינאי הכי טעים ניתן למצוא ב Pratergarten מעיין הבירה, עם מבחר מנות משובחות ואווירה נחמדה מאוד. הכתובת של מעיין הבירה:  Prenzlauer Berg Kastanienallee 7 – 9

5. מומלץ בחום לראות איך הברלינאים חוגגים את סוף השבוע (מוצ"ש), הפאב הבווארי HOFBRAU MUNCHEN מציע שפע של מנות בסגנון מקומי, בירה מצויינת אל תתביישו והזמינו כוס של ליטר, להקה שמנגנת מוזיקה והמון ריקודים, גם על השולחנות, הכתובת Karl-Liebknecht-Straße 30 די קרוב ל ALEXANDERPLATZ.

6. תחבורה בעיר: אם בכוונתכם להתנייד בעיר עם התחבורה הציבורית,מומלץ לרכוש כרטיס משולב,חשמלית-מטרו-אוטובוס בעלות של 35 יורו לאדם, כרטיס זה ניתן לרכוש בשדה התעופה כשמגיעים.

7. בהקשר לסעיף 6, לא תמיד יבקשו מכם להראות את הכרטיס ואנשים נכנסים ויוצאים מכלי התחבורה השונים כשהכרטיס שמור עמוק בכיס,החוק בגרמניה מחייב בכרטיס, העונש על אי-רכישת כרטיס הוא :פעם ראשונה 40 יורו, פעם שנייה 40 יורו בפעם השלישית שתופסים אותך ללא כרטיס יש עונש של איסור שימוש בכל כלי תחבורה בברלין במשך שנה, לא כדאי להקל ראש, ביום האחרון של הטיול, עלה בחור די גבוה לרכבת התחתית, עמד לידי שלף כרטיס מזהה וביקש ממני "TICKET CONTROL".

8. מגדל הטלויזיה,מומלץ לרכוש בארץ ולהדפיס את השובר עם הברקוד, מגיעים לכניסה, מעבירים את הברקוד בסורק ונכנסים.

9. כמובן אי-אפשר להשאר אדיש על האפל שטרודל הטעים במיוחד של רשת בתי קפה בשם Einstein נסו לא תצטערו. יש 4 כאלו בכל ברלין.

10. עוד מקום מיוחד לאכול בו מסעדת VAPIANO המצויינת, כאן תוכלו לקבל מין כרטיס אשראי המונפק לכם עם כניסתכם למסעדה, וככל שתבחרו במנות שלהם, הכרטיס מתמלא והתשלום הינו ביציאה החוצה בהתאם למה שאכלתם. סוגי פיצות במגוון תוספות, פסטות טריות הנעשות אל מול עיניכם, סוגי אנטיפסטי השונים, סלטים עושים את שהייהה שלכם לחוויה קולינרית מיוחדת-הבעיה היחידה, שירות עצמי, שימו לב לאדניות עם עלי הבזיליקום מסביב ואל תתביישו לקטוף מהם.

11. לא לשכוח לקחת דרכון כשאתם מבקשים טופס להחזר מס, כל קנייה מעל 25 יורו ,לא אוכל כמובן, תבקשו טופס החזר מס, תאספו את כל החשבוניות, ולפני הטיסה חזרה לארץ תמלאו את כל הטפסים בשדה התעופה, החזר מס בגובה של 19% יוחזר לכם לחשבון הבנק שלכם.

12. את הקניות השארתי לסוף. הרשת האירופאית פרימארק PRIMARK, מומלצת בחום כאן ניתן למצוא בגדים-לא מותגים אך איכותיים במחירים זולים יחסית למשל ג'ינסים 11 יורו, חולצות T-SHIRT ב 2.5 יורו, תיקים ובגדי חורף שונים ואיכותיים. איך מגיעים : יש לקחת את ה-S1 ולרדת בתחנת Feuerbachstrase או לקחת U9 ולרדת ב-Walther Schreiber Platz. יש כניסה לקניון בתוכו נמצא הפרימרק ממש מתוך התחנה. הקניון נקרא Schloss Strasem Center. הקניון עצמו מאוד קטן ואין בו הרבה מעבר לפרימרק, אבל הרחוב עליו הוא נמצא גדוש בחנויות של רשתות שיש גם בארץ ובחנויות אחרות.

דני פרידמן

על מנת להגיב עליכם
כתבות על ברלין
טיפים לטייול בברלין
שאלות על ברלין
הכתבה מאת סיון לי סרבר פורסמה בתאריך 24/01/24 760 צפיות
מה יש לעשות בברלין ברלין, העיר בה העבר והעתיד משתלבים זה בזה, והמועדונים והברים מחליפים את אתרי התרבות כשהערב יורד. כשאומרים שברלין היא עיר ללא הפסקה, לזה מתכוונים. גם אחרי שעות של טיולים בין המוזיאונים והמבנים ההיסטוריים, לא תרצו לוותר על חיי הלילה המעולים וכך תמצאו את עצמכם מנסים להספיק כמה שיותר בעיר שיש בה הכל. אם ...המשך קריאה
הכתבה מאת סיון לי סרבר פורסמה בתאריך 05/09/22 6 לייקים   |   11K צפיות
שווקי חג המולד שווקי חג המולד הם חלק בלתי נפרד מתחילתה של העונה הקרה ביעדי אירופה. חוץ מהנופים המטריפים, אפשר להסתובב בין דוכנים שונים ולטעום אוכל מעולה – אז למה לא בעצם? במיוחד כשלחלק מהיעדים יש טיסות זולות ומשתלמות במיוחד! אז לאיפה תוכלו לטוס בשביל להסתובב בשווקי חג המולד? אספנו לכם את 10 היעדים הכי חמים. ...המשך קריאה
הכתבה מאת ליאור קורן פורסמה בתאריך 04/05/15 16 לייקים   |   15K צפיות
פוטסדאם - טיול יום מברלין רבים מגיעים לעיר הפופולרית ברלין, אבל למי שרוצה לצאת מעט מהעיר ולטייל, יש הזדמנות להגיע אל פוטסדאם הקרובה אשר מציעה סיור בארמון סנסוסי ובגנים המרהיבים שלו הכוללים מזרקות ויצירות אומנות. אל תדלגו על ביקור באחד המקומות המצמררים עבור יהודים: וילה ואנזה בה הוצעה לפועל תוכנית "הפתרון הסופי" של הנאצים ...המשך קריאה
טסים לחו"ל מוגנים עם אקספלורר
במיוחד בתקופה הזאת, חשוב לטוס לחו"ל מוגנים ומכוסים. באקספלורר תמצאו ביטוח נסיעות מקיף שכולל כיסוי קורונה מורחב ואת שירות מגן טיסה שמבטיח 100% החזר במקרה חירום שאינו מאפשר לטוס.
לעוף על עצמכם - ולהרוויח מזה כסף
יש לכם תמונות מהטיולים האחרונים שלכם או טיפים לחלוק ולחלק? משתפים ידע, עונים על שאלות בפורום ומקבלים שוברי הנחה להזמנת טיסות באקספלורר בהתאם לתקנון
X