הרצאה על מרכז אמריקה
|
מרכז אמריקה הוא איזור קטן יחסית שמשלב מגוון ענק של אוצרות טבע, חופים, ג'ונגלים, אתרי ארכיאולוגיה, מקומות בילוי ותרבות לטינית תוססת. בהרצאה נעסוק בהכנות הנדרשות לטיול, באיך מגיעים ואיך עוברים בין המדינות, בנקודות העניין, באטרקציות ובעלויות בכל אחת מהמדינות. ההרצאה תתמקד במדינות : קוסטה ריקה, ניקרגואה, הונדורס, גוואטמלה, מקסיקו, קובה וג'אמייקה.
בחירת פרק בהרצאה :
select
סיכום הרצאה להדפסה
התקבלו 10 תגובות
שרי נדב : מהמם ומעניין ,כל הכבוד על העומק והתכנים בהרצאה
שרי נדב | 23 ביוני, 2015
שרי נדב : שלום איתמר רציתי לשאול האים ישהרצאות למרכז אמריקה בתל אביב שאתה מרצה אני צפיתי בכל ההרצאות באינטרנט מאוד מעניין במידה ויש בתוכנית הרצאהאשמח לקבל מידע תודה מראש שרי
שרי נדב | 23 ביולי, 2015
איתמר קוטלר : שלום שרי, כרגע אנחנו קצת מחוץ לעונה אז אין הרצאות. אני מניח שההרצאה הבאה תהיה בחודש אוקטובר וברגע שיהיה תאריך זה יפורסם בלוח ההרצאות באתר.
איתמר קוטלר | 23 ביולי, 2015
יצחק גולדנברג : איתמר תודה רבה מעניין הרצאה ממצה .
מה הסבירות לנוע ברכב לא 4/4 מפנמה לגוואטמלה . על ציר תחבורה ציבורית ?
יצחק גולדנברג | 10 באוגוסט, 2015
איתמר קוטלר : היי יצחק, לא סביר שבכלל תוכל לעבור את הגבולות עם רכב שכור ולא סביר שתוכל לקחת רכב ממדינה אחת במרכז אמריקה ולהחזיר אותו במדינה אחרת. אם איכשהו תצליח לעשות את זה, אז אתה כנראה תצטרך רכב 4X4....

בשורה התחתונה כנראה שזה לא באמת ישים. יש חברת אוטובוסים מצויינת שנקראת Tica Bus ועושה את הדרך בין המדינות. בקוסטה ריקה רלוונטי לשכור רכב. באשר המדינות זה מאוד לא נפוץ ועדיף להסתמך על שירותי ההסעה המקומיים.
איתמר קוטלר | 10 באוגוסט, 2015
יצחק גולדנברג : תודה
יצחק גולדנברג | 11 באוגוסט, 2015
יוסי שפירא : איתמר שלום
אנו 2 זוגות צעירים בני 66 מתכננים טיול עצמאי למקסיקו ברכב מושכר , שמעתי שיש מקומות שישי מעשי שוד דרכים כמו בכביש מספר 199 ע"י אגואה אסול ,האם ידוע לך על עוד אזורים ממקסיקו סיטי עד קנקון שיש מעשי שוד דרכים .
ושאלה נוספת היכן יש של מעיינות מים חמים חוץ מ Hierve el Agua .
בתודה וברכה
יוסי
יוסי שפירא | 11 בינואר, 2017
איתמר קוטלר : שלום יוסי, אני לא מכיר דרכי נסיעה ספציפיות שיש בהן יותר סיכוי להישדד, אבל התופעה הזאת אכן מתרחשת מפעם לפעם במקסיקו (יחסית מעט מטיילים משכירים רכב, אז לא שומעים על זה הרבה). לגבי מעיינות למים, יש מקום מדהים שנמצא 4 שעות ממקסיקו סיטי ונקרא Tolantongo Caves. הנה מידע על המקום: קישור לאתר חיצוני
איתמר קוטלר | 11 בינואר, 2017
יוסי שפירא : איתמר תודה רבה
יוסי שפירא | 11 בינואר, 2017
דודו כהן : איתמר , נהנתי מאוד להקשיב לשפע המידע והשכלתי . תודה רבה !
דודו כהן | 29 בנובמבר, 2017
על מנת להגיב להרצאה יש צורך להתחבר למערכת
סיכום מלא של ההרצאה
מזג אויר: העונה היבשה במרכז אמריקה היא בין החודשים נובמבר למאי. בגדול אין שום בעיה לטייל גם בעונה הרטובה (הגשם נמשך בד"כ כשעה ביום),  לקוסטה ריקה עדיף להגיע בעונה היבשה כיוון ששם הגשם יותר אינטנסיבי ודרכים רבות הופכות ללא עבירות, למרות זאת, למי שלא יכול להגיע בעונה היבשה מומלץ להגיע גם בעונה הרטובה ולא לפספס את קוסטה ריקה.
 
מזון ושתייה: מים מינרליים עדיפים תמיד. במדינות הפחות מפותחות מים מינרליים הופכים לחובה. להקפיד על שטיפת פירות וירקות לפני אכילתם. הכלל לגבי אוכל קובע שבד"כ מקום שאוכלים בו הרבה מקומיים הוא מקום טוב ונקי. בכל מקרה צריך לזכור שקלקולי קיבה הם דבר שקורה וחלק מכל טיול.

תחבורה ברוב המדינות תחבורה ציבורית נוחה זמינה וזולה. חברת האוטובוסים Tica Bus מספקת שירותי הסעה בין המדינות מפנמה בדרום למקסיקו בצפון. פרטים ומחירים באתר www.TicaBus.com . חברת התעופה Otec היא חברת התעופה של הסטודנטים (משהו בסגנון של איסתא) ובד"כ היא מספקת את הדילים האטרקטיביים לטיסות בין המדינות.
 
ויזות: בשביל להכנס בליז נדרשת ויזה לארה"ב. לקובה נדרשת ויזת תייר שמנפיקים לכם כשאתם קונים כרטיס טיסה.
 
טלפונים: בד"כ יקרים מאוד. במקומות מסויימים יש טלפון איטרנט במחירים סבירים. בד"כ יש טלפון בהוסטלים שאפשר להתקשר אליו כך שניתן לשלוח sms לארץ עם המספר ולבקש שיתקשרו אליכם. בכל מקרה עדיף לקחת כרטיס חיוג מהארץ  (כדאי לברר מאיזה מדינות בדיוק ניתן להתקשר עם הכרטיס לפני שאתם קונים).
 
אינטרנט: זול וזמין. ניתן להסתמך עליו כאמצעי התקשורת העיקרי עם הארץ.

הכנות לטיול

כסף: עדיף לקחת חלק ניכר מהכסף בטרוול צ'קס, מעט דולרים במזומן וכרטיס אשראי  לצורך גיבוי (אם ניתן עדיף ויזה בינלאומי כיוון שבחלק מהכספומטים לא מכבדים מאסטרכרד – במידה ומגיעים לכספומט שכזה ניתן להכנס לבנק ושם יגהצו את הכרטיס ויתנו לכם כסף).בכל מקרה רצוי לדעת שעל משיכת כסף משלמים ריבית לא נמוכה בכלל (עדיף למשוך פחות פעמים בסכומים גבוהים), ושכדאי להמנע ככל הניתן מלשלם עם כרטיס אשראי כיוון שברוב המקומות לוקחים ריביות שנעות בין 8%-12%.
 
ציוד: שלושת הדברים הכי חשובים: תרמיל, נעליים ותיק גב. תזכרו שזה לא אזור של טרקים ארוכים וטיפוס על הרים מושלגים, כך שכל מה שנדרש מהציוד הוא שיהיה לכם ממש נוח איתו. מבחינת ביגוד מומלץ להתכונן למזג אויר חם במרבית המקומות ולקחת מעט מאוד בגדים חמים (אפשר לקנות שם בגדים בכל מקום במחירים מגוחכים). על שק שינה בהחלט אפשר לוותר. ציוד נוסף שכדאי לקחת מהארץ: אמצעי לנשיאת כסף, סנדלי הרים, מעיל גשם, כיסוי לתרמיל וציפה של שמיכה.
 
מסמכיםמומלץ להכין עותקים של הדרכון וכרטיסי הטיסה, להשאיר עותק בבית ולתת עותק למישהו שאתם מטיילים איתו. אפשר גם לסרוק את המסמכים ולשמור אותם במייל. לערוך רישום של מספרי הטרוולים ולדעת באילו כבר השתמשתם. להחזיק את הטרוולים והדרכון בנפרד זה מזה.

בטיחות

הבעיה המרכזית באזור היא גניבות וכיוסים. בנסיעות כדאי לשמור טוב על התיקים שאתכם (התיקים הקטנים). לפקוח עין גם במסעדות ובכלל במקומות ציבוריים. בעיר לא להסתובב עם סכומי כסף גדולים ולשמור אותם בצורה מסויימת מתחת לבגדים.
 
את הכסף לחלק למספר רב ככל הניתן של מקומות. בכל מקרה לשמור במקום סודי (כמו תא נסתר בתרמיל או כיס פנימי של איזה מכנס) 100$ למקרה חירום. ברוב ההוסטלים קיימת כספת שניתן להשאיר בה מסמכים וכסף, בכל מקרה יותר בטוח להשאיר כסף בחדר מאשר להסתובב איתו עליכם.
 
אזורים מסויימים בערים מסויימות (בעיקר בערי הבירה) אינם סימפטיים במיוחד וכדאי להמנע מלהגיע אליהם. בגוואטמלה סיטי, מקסיקו סיטי ומנגואה פשוט לא להסתובב בלילה.
 
מקרים של שודים ותקיפות של תיירים הם נדירים ביותר עם זאת כדאי לברר לפני שיוצאים לטייל עצמאית באזורים נידחים בעיקר בניקרגואה גוואטמלה והונדורס.

המלצות כלליות

בכניסה לג'ונגלים ובאתרים ארכיאולוגיים מומלץ מאוד לשכור מדריכים מקומיים. הם יראו לכם חיות שלא תוכלו לשים לב אליהם לבד ויספרו לכם את הסודות מאחורי המבניים ההיסטוריים.
 
בהרבה מקומות (בעיקר הוסטלים) קיים שירות של החלפת ספרים, בעיקר למי שמתכנן טיול ארוך וזקוק למספר מדריכי טיולים מומלץ לקחת אחד ולהחליף בהמשך הטיול.

קוסטה ריקה

כללי: הטיול בקוסטה ריקה מתבצע בצורת כוכב כאשר בכל פעם חוזרים לעיר הבירה, סן חוזה (בגלל שיש המון דרכים לא עבירות). התחבורה הציבורית זולה נוחה ומגיעה לכל מקום במדינה, כדאי לקנות כרטיסים לאוטובוסים יום לפני הנסיעה המתוכננת. ניתן להשאיר את הדרכון בסן חוזה ולטייל רק עם צילום שלו (המשטרה המקומית מתירה את זה).

San Jose: עיר הבירה כשלעצמה אינה מעניינת במיוחד (למעט פאבים ודיקוטקים בערבים). ניתן לצאת ממנה לטיולי יום בהרי הגעש Poas ו- Irazu (ביום א' בלבד), וכן לראפטינג מעולה בנהר ה- Pacoara.

צפון קוסטה ריקה:
 
La Fortuna:  עיירה השוכנת למרגלותיו של הר הגעש הפעיל ביותר במרכז אמריקה, Arenal. מהעיירה ניתן לצאת לצאת לסיורים בהר הגעש, לטיול למפלים בקרבת העיר ולבלות ערב מדהים במעיינות חמים ה- Tabacoon (קיימים מעיינות בשלוש רמות מחירים) עם שייק תוך צפייה בהתפרצויות של ההר. למי שמגיע לאזור עם רכב מומלץ לצאת לטיול (כשעתיים נסיעה) בקניון השחור (Cano Negro).
 
Santa Elena : עיירה הנמצאת בסמוך לשמורת הטבע של Monte Verde. בשמורה ניתן לטייל על גשרים מעל צמרות העצים ולעשות אומגות מעל הג'ונגל (לא להחמיץ). בעיירה קיימת חוות פרפרים נחמדה.

הצד הקאריבי :
 
Tortoguero : שמורת טבע שנמצאת על החוף הקאריבי. השמורה מורכבת מרשת של תעלות מים העוברות בתוך הג'ונגל והסיור בה הוא בעיקר בקאנו (סירה קטנה), מומלץ לצאת עם מדריך מוקדם בבוקר כדי לראות את הג'ונגל מתעורר. בעונות מסוימות בשנה מגיעים צבי הים להטיל את ביציהם על החוף.
 
Puerto Viejo עיירה של יוצאי ג'מייקה בסמוך לגבול עם פנמה. חופים מדליקים, מוזיקת רגאיי ומסיבות. מומלץ לשכור אופניים ולנסוע לחופים מחוץ לעיר. מהעיר ניתו לנסוע לגבול עם פנמה כדי להגיע לקבוצת האיים Bocas Del Toros.

הצד הפסיפי :

Montezuma : עיירה מדליקה על החוף הפסיפי. הגעה דרך העיר Puntarenas במעבורת. ניתן לעשות באזור טיולי סוסים וטיולי טרקטונים (שווה בטירוף !!!), ולטייל רגלית למפלים בקרבת העיירה.
 
Manuel Antonio : שמורת טבע מדהימה היושבת על חוף הים (השמורה סגורה בימי שני). מומלץ להגיע מוקדם בבוקר לפני התיירים האמריקאים. ההגעה דרך העיר Quepos , שבה גם מומלץ לישון (בעיירה ליד השמורה יקר יותר ומת בלילה).

חופי גלישה : Mal Pais, Haco, Dominical.

חופי סטלבט : Samara, Tamarindo.
 
Corcovado :  הגו'נגל השני בגודלו בעולם אחרי האמזונס בברזיל. ניתן להכנס לטרקים לזמן שבין יומיים לחמישה. ההגעה לשמורה היא מהעיירה Puerto Juarez וניתן שם לסדר את כל הענינים לטרק כולל ציוד ומקום בביקתות של הריינג'רים במרכז השמורה. למי שלא מעוניין לעשות את הטרק (שראוי לצייף שהוא לא קל) קיים אתר קמפינג בכניסה לשמורה שאפשר לישון בו ולצאת לסיורי יום בג'ונגל.

פנמה

כללי : פנמה היא מדינה שקטה המושכת הרבה פחות מטיילים מהמדינות האחרות באזור אך עדיין קיימים בה מספר אתרים אטרקטיביים.

Bocas del Toros :
קבוצת איים קאריביים הנמצאת בסמוך לגבול הצפוני של המדינה. החופים מדליקים ניתו לצלול, לשנרקל ולצאת לטיול עם סירה בין האיים (מומלץ במיוחד טיול ל- Red Frog Beach). בין האיים מומלץ האי  Bastimentos. ניתן "לקפוץ" לביקור למספר ימים דרך קוסטה ריקה (מעבר הגבול דרך העיר Sixaola ), מהגבול זה בערך שעתיים לאיים באוטובוס + סירה.
 
The Canal : תעלת פנמה, אחד מהפרויקטים המרשימים ביותר בעולם. נמצאת לא רחוק מעיר הבירה Panama City. למי שבאיזור שווה להגיע וסייר בתעלה המרשימה המוקפת ג'ונגלים ויערות גשם.

ניקרגוואה

כללי : ניקרגוואה היא מדינה שסבלה מ-40 שנה של מלחמת אזרחים ועדיין ניכרים בה הסימנים לכך. היא אולי המדינה הכי פחות מתקדמת מבין מדינות האזור דבר שמצד אחד מקשה מעט על הטיול אך מצד שני עשוי להוביל לחוויות שלא תמצאו במקומות אחרים באזור.

Isla de Ometepe :
אי הנמצא במרכזה של ימת ניקארגואה. האי מורכב משני הרי געש שהתחברו, כאשר אחד מהם (Concepsion) עדיין פעיל (ואפילו בצורת קונוס מושלם), ואילו השני (Madera) כבוי אך בלועו יש לגונת מי גשמים מהממת. ניתן לישון במספר אזורים על האי כאשר המקום המומלץ הוא Finca Magdalena הנמצאת למרגלותיו של הר הגעש הכבוי. אפשר לטפס על ערי הגעש, להשכיר אופניים, טיולי סוסים וסתם לתור את האי ולפגוש את המקומיים שרובם לא עזבו אותו מעולם. למגיעים מקוסטה ריקה מומלץ לעצור בעיר Rivas ומשם לקחת מעבורת לאי.
 
Granada : עיר קולוניאלית אותנטית הנמצאת על גדותיו של אגם ניקרגוואה. מלבד להסתובב בעיר עצמה מומלץ לנסוע לסיור בפארק הלאומי  Massia  הנמצא כחצי שעה מחוץ לעיר. ניתן גם לעצור בעיירה של Massia ולהסתובב בשוק האמנות החביב שבעיירה.
 
Corn Island : זוג איים הנמצאים אל מול החוף הקאריבי. ההגעה אליהם בטיסה מ- Managua או בדרך יבשתית העוברת בעיר Blufields ומשם בסירה לאיים (קחו בחשבון שהדרך קשה ומפותלת ויכולה לקחת מספר ימים כיוון שאין סירות מסודרות שיוצאות לאיים וצריך לתפוס טרמפ על סירת דייגים). בין שני האיים הקטן מבינהם (Small Corn) הוא הנחמד, השקט והזול יותר מבינהם.

הונדורס

כללי : הונדורס היא מדינה הררית חסרת איפיון מיוחד. בניגוד לרוב מדינות האזור אין בה שפע של אטרקציות ומטיילים ברחבי המדינה הינם דבר נדיר באמת. מי שמגיע אליה, מגיע בד"כ למטרה אחת – לצלול.

Utila
: האי הקטן בקבוצת ה- Bay Islands השוכנת בסמוך לחוף הקאריבי. נחשב לאי של הצוללנים ומלבד אוכלוסיה מקומית דוברת אנגלית במבטא קריבי, תמצאו בו רק מטיילים שבאו לצלול וללמוד צלילה במקום שנחשב לזול ביותר בעולם. הצלילות מדהימות, האוירה באי מדליקה, ביום צוללים ובערב פאבים ומסיבות. בצד השני של האי יש חופים מדליקים אליהם ניתן להגיע אם שוכרים אופנים.
 
Copan : עיירה שקטה וציורית הנמצאת בסמוך לגבול עם גוואטמלה. בכניסה לעיירה נמצא אתר ארכיאולוגיה של המאיה המציג את שרידיה של Copan העתיקה. האתר אמנם אינו מרשים כמו אתרים אחרים בגוואטמלה ובמקסיקו אך עדיין יפה ומעניין. ניתו גם להגיע אליו לסיור יום מגוואטמלה ללא צורך בויזה להונדורס.

 המלצה מיוחדת : על יד Utila קיימים מספר איים קטנים (הנקראים Cays) בלתי מאוישים בעלי חופים לבנים ומי תורקיז. ניתן לקחת לשם סיורים ואפשר גם לבקש מאחד מועדוני הצלילה שיקפיץ אתכם אל אחד האיים הללו (הם תמיד עוברים לידם כשהם יוצאים לצלילות) ויחזיר אתכם למחרת. ללילה אחד תוכלו לשחק אותה רובינזון קרוזו.

גוואטמלה

כללי : גוואטמלה היא מדינה צבעונית וססגונית שופעת תרבות וקסם עתיק. זה המקום שבו מומלץ לבצע את רוב הקניות כיוון שאת הדברים שתראו שם ספק אם תמצאו במקום אחר.בעיקר בשווקים מומלץ להתווכח וניתן בד"כ להוריד משמעותית את המחירים. התחבורה הציבורית במדינה היא באמצעות צ'קן באסים ששווים לצורך החוויה אבל כשהחוויה עוברת מגלים שהם ממש לא נוחים. בין המקומות העיקרים קיימים שירותי הסעות (Shuttles) שאם מתארגנים קבוצה של אנשים ניתן להגיע למחירים סבירים.

Antigua : הבירה העתיקה של גוואטמלה היא עיר קולוניאלית מקסימה הנמצאת במרחק שעה נסיעה מגוואטמלה סיטי. מומלץ לישון בה ולא בעיר הבירה שאיננה מקום סימפטי במיוחד. מלבד טיול בעיר עצמה (מבנים עתיקים ושווקים מרהיבים) וחיי הלילה של העיר, מומלץ לצאת לטיול יום בהר הגעש Pakaya שעל מרגלותיו שוכנת העיר. העיר נחשבת למרכז עולמי ללימודי ספרדית וקיימים בה כמויות של בתי ספר במחירים זולים וברמה טובה.
 
Lago De Atitlan : אגם מדהים מוקף ערים הנמצא בחלקה המערבי של המדינה. סביב האגם ישנם 13 כפרים של אינדיאנים שלכל אחד מהם הוא ייחוד משלו.התנועה באגם היא באמצעות סירות שנעות בין הכפרים. העיר הגדולה השוכנת למרגלות האגם היא Panajachel ומלבד היותה עיר נחמדה ניתן לעשות בה קניות ויש שוק גדול בימי שבת. מהעיר אפשר לקחת שאטל ל- San Cristobal שבמקסיקו.

San Pedro הוא הכפר ה"ישראלי" על האגם וכנראה המקום הזול ביותר בעולם. גם שם ניתן ללמוד ספרדית ובכלל, אפשר להיתקע בכיף. San Marcus הוא כפר בסגנון הוליסטי המציע סוגים שונים של מסג'ים, יוגה ומדיטציה. ניתן גם לקחת קורסים (שווה ביותר) שילמדו אתכם לעשות את כל הדברים הללו בצורה מקצועית. האזור של הכפר ומסביבו מדהים וגם למי שלא מתכוון לישון שם מומלץ לבוא לבקר.
 
Chichicastenango : שוק אינדיאני ענק שמתקיים בימי ראשון וחמישי. ניתן להגיע או מ- Antigua או מ- Panajachel. מומלץ לא להגיע מאוחר מידי (קשה לחזור בשעות מאוחרות) ובכל מקרה לא להחמיץ !
 
Lanquin : כפר נידח הנמצא בסמוך לשמורת הטבע המדהימה ביופיה Semuc Champey. ההגעה לאזור מעט מסובכת וארוכה אבל שווה ללא ספק את ההשקעה (המקום הכי יפה שאני הייתי בו). מומלץ לא לישון בעיר עצמה אלא בחוות El Rotiro הנמצאת כקילומטר מחוץ לעיר במקום פסטורלי על גדות נהר. אפשר לשכור אבובים ולתפוס טרמפ לתחילת הנהר. כדי לדעת שבמקום אין כמעט תשתיות וכנראה שתהיו מנותקים מהעולם למספר ימים.
 
Tikal : האתר הארכיאולוגי הגדול ביותר של בני המאיה שוכן במעמקי הג'ונגל ומרשים בכל קנה מידה שהוא. הלינה היא באחת העיירות הסמוכות Flores (עדיף) או Santa Elena. משתי העיירות יוצאים אוטובוסים מאורגנים לאתר. מומלץ להשכים קום ולהגיע לאתר בזריחה בזמן שהג'ונגל מתעורר. ניתן גם משתי העיירות לאגן שאטלים שיקחו אתכם למקסיקו  ל- Chetumal  (דרך בליז) או ל- Palenque
 
  Finca Ixobel : חווה הנמצאת כשעה וחצי נסיעה מ- Tikal על הכביש המוביל לגוואטמלה סיטי ליד העיירה Poptun. המקום מביא אליו המון מטיילים ומלבד השהייה מציע טיולים רבים (בינהם טיול מערות, אבובים וטיולי סוסים) באזור. נחמד, שקט ןבהחלט מומלץ למי שרוצה מקום לנוח בו.
 
Rio Dulce : עיירה קטנה בסמוך לנהר. במקום פלא מיוחד הנקרא El Paraiso. מפל מים חמים הנופל לתוך בריכה קפואה.

מקומות נוספים : הכפרים Xela (בד"כ מצויין במפות כ – Qeuzaltenango) ו- Todos Santos. ועריית הג'אמייקנים ב- Livingston..

מקסיקו

כללי : מקסיקו היא מדינה עצומה בגודלה שניתן למצוא בה הכל מהכל. אוטובוסים ברמת Primera יקרים במעט אך עדיפים בהרבה על אלו ברמת Segunda, במיוחד לנסיעות הארוכות מומלץ לקנות כרטיסים מראש . ביום א' כניסה חינם לרוב האתרים הארכיאולוגיים (או שיש הנחות משמעותיות) אבל אז גם מפוצץ במקומיים.

Mexico City : העיר השלישית בגודלה בעולם מציעה מגוון נרחב של אתרים ומבנים היסטוריים. בינהם  : המרכז ההיסטורי (Zocalo), בית הנשיא, הארמון הלאומי, המוזיאון הלאומי לאנתרופולוגיה ועוד ועוד.  מחוץ לעיר נמצאות הפירמדות המרשימות של  Teotihucan עם שדרות המתים, פירמידות Tula והגנים הצפים ב- Xochimilco.

Taxco : עיר קטנה במרחק כשעתיים נסיעה ממקסיקו סיטי המתמחה ביצור מוצרי כסף. מלבד שוק ענק שניתן למצוא בו בעיר תכשיטים מכל הסוגים והמינים יש בקצה העיר מערת נטיפים חביבה.
 
Oaxaca : עיר הבירה של חבל הארץ העונה לשם זהה. מלבד אוירה מדליקה ושוק אוכל מדהים ניתן למצוא בה את העץ הרחב ביותר בעולם, לצאת לסיור בפירמידות של Monte Alban שממוקמות מעל העיר במקום עם תצפית על כל האזור ולצאת לטיול במפלי Hierve El Agua.
 
San Cristobal : עיר קסומה ותוססת, מוקפת כפרים רבים של אינדיאנים הדוברים לא פחות מ-13 שפות עתיקות שונות. להסתובב בעיר הזאת שווה את הכל. בתים צבעוניים, מוזיקה ברחובות, מופעי אש בלילה שווקים מדליקים ומקומיים מסבירי פנים. מהעיר ניתן לצאת לסיורים בכפרים האינדיאנים (בכל בוקר בשעה 9:00 בכיכר המרכזית עומדת אישה עם מטרייה צבעונית העונה לשם מרצדס. האישה גדלה באחד מן הכפרים האינדיאנים והיא מוציאה לשם סיורים – לא להחמיץ ! ). ניתן גם לצאת ליום טיול בקניון המרשים של Sumidero, וליום טיול נוסף באגמי Montebelo. מהעיר ניתן לנסוע לגוואטמלה לאזור אגם Atilalan והעיר Panajachel.
 
Palenque : עיר קטנה הנמצאת בסמוך לאתר העתיקות המרשים של המאיה שנמצא בתוך הג'ונגל. במקום לישון בעיר עצמה ניתן לישון  El Panchan שזהו מעין אזור קמפינג בג'ונגל בסמוך לאתר הארכיאולוגי (גם אם לא ישנים שם מומלץ להגיע בערב, יש הופעות אש וג'נגלינג וסתם אוירה מדליקה). מהעיר ניתו לקחת טיול משולב למפלי  Misol Ha ולשמורת הטבע שלAgua Azul. מהעיר ניתן לעבור את הגבול לגוואטמלה ולהגיע לאזור Tikal לעיר Flores.

הצד הפסיפי :
 
 
Puerto Escondido : עיירה קולוניאלית הבנויה על צוקים מעל הים הפסיפי. הגלים המדהימים בגובהם מושכים גולשים רבים מרחבי העולם אשר שחוזרים בזה אחר עם גלשנים שבורים. מקום אידיאלי לנוח ולהירגע. אם מגיעים מומלץ לישון בחוף Zicatela הנמצא כקילומטר מחוץ לעיר ונחשב לאזור הבילויים.
 
Acapulco : עיר נופש יוקרתית בסגנון אילת. מומלץ לישון ב- Pie de la Questa שזהו אזור חופים כ-10 דקות מחוץ לעיר, יפה יותר שקט יותר וזול יותר. למי שיכול שווה בטירוף לשכור סירה, לשוט בין החופים והאיים הסמוכים ולראות מהצד של הים את הבתים של עשירי תבל. בכל מקרה לא לפספס את ה- Divers (קופצים מצוקים של למעלה מ-40 מ' לתוך הים הפסיפי).
 
חופים מומלצים נוספים : Zipolita ו- Huatulco.

הצד הקריבי (חצי האי יוקטן) :
 
 
Tulum : היו שהגדירו את המקום כסיני על הקאריבים. לינה בקבניות על חוף לבן עם מי טורקיז. בערבים הופעות וריקודים על החוף. במקום קיים גם אתר עתיקות של מבצר ימי של המאיה. לא להחמיץ.
 
Playa Del Carmen : עיירת חוף יוקרתית משהו, חוף נחמד ואטרקציות כמו צניחה חופשית. מהעיירה יוצאות מעבורות לאי הצלילה Cozumel (שזהו אי יקר מעט שאין שום דבר אחר לעשות בו מלבד לצלול).

Isla Mujeres : אי קטן שממוקם אל מול החופים של קנקון וההגעה אליו היא עם מעבורת מהעיר. חופים מדהימים, מסיבות עד אור הבוקר וכדורעף חופים הופכים את המקום לחלומו הרטוב של כל מטייל. שווה שווה שווה !
 
Cancun : עיר נופש מהיוקרתיות בעולם. לא מומלץ לישון שם אך בהחלט כדאי להסתובב ולצאת למסיבות בערבים.
 
Merida : עיר שמתמחה בייצור ערסלים. מהעיר ניתן לצאת לאתר העתיקות של Chichen Itza. ב-21 למרץ מתקיימת באתר תופעת "נחש האור" המדהימה. מי שנמצא בתאריך הנ"ל באזור פשוט לא להחמיץ.

קובה

כללי : קובה היא מדינה שונה בתכלית מכל מקום אחר שתבקרו בו. לצד החוויה המדהימה של להיות במקום שונה באמת מהעולם שאנו מכירים, צריך להבין את המקום, להתכונן ולהתנהג בהתאם. בקובה המלונות יקרים בטירוף ולכן הלינה היא במקומות שמכונים קאזה פרטיקולר, בתים של אנשים רגילים שקיבלו אישור מיוחד מן הממשלה להשכיר חדרים לתיירים.
 
בהגעה לקובה חובה להצטייד בשם של מקום לינה ללילה הראשון (יכול להיות שם של קאזה או הזמנה בבית מלון). לא כדאי   לשחק עם זה כי הם עלולים להכריח אתכם להזמין לילה במלון יקר מאוד או פשוט לא לתת לכם להכנס. בגדול תיירים משלמים בדולרים (בד"כ אין להם עודף משטרות גדולים ומומלץ לפני ההגעה להחליף לפחות 100$ לשטרות של דולרים בודדים), ישנם דברים מסומיים (בעיקר פאסט פוד ברחוב) שאם תנסו לקנות עם הכסף המקומי שלהם יתנו לכם ולכן מומלץ להחליף סכום קטן (לא יותר מ-5 דולר) לפזו קובני. התקשורת בקובה קשה עד בלתי אפשרית.
 
טלפונים סופר יקרים ואינטרנט יקר ואיטי מאוד (תודיעי להורים שהם לא ישמעו מכם הרבה בזמן שתהיו שם). מומלץ מאוד שלא להכנס לקובה לבד (גם כי פוגשים מעט מאוד מטיילים וגם כי זה מייקר משמעותית את הטיול בה), ואם אתם קבוצה השכרת רכב היא רעיון מעולה שיהפוך את הטיול לקל ומהנה יותר. רצוי גם לדעת שבמדינה מתקיים שוק שחור ששווה במימדיו לכלכלה הרגילה. תיזהרו מזיופים (בעיקר אם קונים סיגרים) ותדעו שלכל פריט אומנות עלולים לדרוש מכם להציג קבלה ביציאה מהמדינה.

Havana : עיר הבירה של קובה היא שילוב יוצא דופן של אותנטיות שנשתמרה והשפעה מערבית שחודרת לאיטה. בגדול החלק המעניין יותר בעיר הוא Havana Vieja (הוואנה העתיקה) שמלאה בפאבים ובתי קפה עם הופעות חיות במשך כל היום. אתרים מעניינים הם מוזיאון המהפכה, ה- Capitolio, מפעל הסיגרים והטיילת שמחברת בין העיר העתיקה והעיר החדשה שמומלץ להגיע אליה קצת לפני השקיעה. במלון National יש כל ערב מופע קברט מרהיב  ובמועדון הריקודים Casa de la Musica מסיבות שוות ביותר.
 
Vineales : עיירה ציורית בצפון קובה השוכנת באזור מוקף הרים לצד שדות ענקיים של טבק וקני סוכר.  כיף גדול לטייל באזור הזה ואפשר לעשות את זה ברגל, להשכיר אופניים או לצאת לטיול סוסים. מחוץ לעיר קיימת מערת נטיפים ששטים בתוכה בסירה, וציור ענק מדהים שצויר על צלע של הר. בערב, ברחוב הראשי של העיירה יש פאבים נחמדים עם להקות שמנגנות עד השעות הקטנות של הלילה.
 
Trinidad : עיר עתיקה בסגנון קולוניאלי  הנמצאת לא רחוק מהים. בעיר שוק נחמד ומקומות לצאת בערב, וביום אפשר לצאת לטיולים באזור (מומלץ במיוחד טיול סוסים למפלים שמחוץ לעיר) וסתם לנסוע לחופים שנמצאים בקרבת העיר.
 
Varadero : עיר חוף יוקרתית (בסגנון Cancun) שמהווה את ההפך הגמור לכל דבר אחר שתראו בקובה. אם תרגישו רחוקים מהבית ותתגעגעו למה שאתם מכירים זה המקום לברוח אליו. במקום חופים נחמדים, מקומות לצאת, ספורט ימי וצניחה חופשית. מעט יקר יותר מאזורים אחרים אך לא בשמיים.
 
Santiago de Cuba : עיר שמחה, צבעונית, חיה ותוססת. מוזיקה ברחובות וסלסה בכל מקום. מומלץ להגיע למי שיש הרבה זמן (קחו בחשבון שזה 15 שעות נסיעה מהוואנה).
 
Baracoa : אם כבר מגיעים לאזור Santiago de Cuba את המקום הזה לא כדאי לפספס. זהו כפר דיגים קטן השוכן בקצה הדרומי ביותר של המדינה. נוף מדהים, שקט  (למעט מוזיקת סלסה שתתנגן ברקע), מקומיים אדיבים וחופים יפים.

ג'אמייקה

כללי : ג'אמייקה היא אולי המקום היחיד שנראה בדיוק כמו התמונה שיש לכם בראש. חופים מדהימים, טבע יוצא דופן וקסם של מקום שמצטייר כחלום רחוק. מצד שני  צריך להבין שמגיעים למדינה שתיירות תרמילאים כמעט ולא קיימת בה, שהפער העצום בין התיירים מפוצצי הכסף שמגיעים לנפוש במועדונים היקרים באי לבין האוכלוסיה המקומית הענייה הופכת אותה ללא סימפטית במיוחד לתייר הלבן.  אם מבינים לאן מגיעים ומתכוננים בהתאם ג'אמייקה לא תאכזב.

כדאי מאוד שלא להגיע לג'אמייקה לבד (הסיכוי לפגוש מטיילים נוספים אפסי) וכדאי לפחות חלק מהזמן להשכיר רכב כיוון שלא קיימת תחבורה ציבורית מסודרת בין האזורים השונים של האי. הדרך הנוחה לטיול תהיה להתמקם באזור מסויים (או שניים) ומהם לצאת ולתור את האי.

Ocho Rios : עיירה הממוקמת בעמק מוקף הרים באזור המרהיב ביותר בג'אמייקה. מסביב תמצאו חופים מדהימים, מפלים, לגונות ואטרקציות רבות. לא לפספס את מפלי Dunn's River Falls (שהוא אולי האתר המפורסם ביותר בג'אמייקה והמקום בו צולם הסרט קוקטייל), ולהצטרף להמוני התיירים שמטפסים במעלי המפלים. אפשר גם לצאת לשיט בנהר ה- White  River. בעיר עצמה (מלבד החופים) יש מסיבות בערבים ומופעי דולפינים. אפשר גם לרכב על סוסים ולצלול (למרות שזה בכלל לא זול). אם אתם בקטע של החוף המבודד סעו כמה קילומטרים מחוץ לעיר ותמצאו את החוף הפרטי שלכם.
 
Negril : אזור הפארק הלאומי (היחיד בינתיים) של Negril מציע את החופים היפים ביותר בג'אמייקה ושקיעות קסומות שספק אם תראו במקום אחר. זה מקום של סטלבט נטו. ים, מסיבות ושום דבר מעבר (ותאמינו לי, לא צריך שום דבר מעבר).

Kingston : למרות שיש מה לראות בה, זאת הפעם היחידה שבה אני מצרף אזהרה לעניין. העיר מסוכנת, נקודה (תבינו שהמקומיים מפחדים לנסוע לשם). אם אפשר פשוט להימנע מלהגיע לשם (עדיף לנחות ולהמריא מ- Montego Bay). אם כבר נמצאים שם אפשר ללכת לבקר בבית של בוב מארלי שהפך למוזיאון.
 
Montego Bay : עיר נמל פחות מרשימה אמנם ממקומות אחרים באי אך עדיין אפשר למצוא דברים מעניינים (בעיקר אם כסף משחק תפקיד, זהו מקום זול במעט ביחד למקומות אחרים). יש חופים, ספורט ימי ומקומות בילוי.

אזורים נוספים שכדאי לבקר (במיוחד לבעלי רכב) : Port Antonio ו- Blue Mountains.
טיסות זולות ליעדים נבחרים
האתר מאובטח בפרוטוקלי האבטחה האמינים ביותר
אקספלורר 2020 - 2013  ©  כל הזכויות שמורות
מרכז הדילים הזולים לחו"ל טיסות זולות לחו"ל השוואת מלונות השכרת רכב בחו"ל אטרקציות וסיורים
ביטוח נסיעות מזגין תיירות פורום מטיילים טיפים לטיול קהילת הצלמים