כבודה (מדיניות מטען) בטיסות - מזוודות, טרולי או רק תיק גב?

כבודה זה ה"לחם והמים" של כרטיס הטיסה, מי מאיתנו לא נזקק לטוס עם בגדים, לפטופ, מצלמה או משחת שיניים? לפעמים כבודה הופכת להיות אף מהות הנסיעה, כשמדובר על חופשת שופינג למשל.

 

פעם, כבודה בכרטיס טיסה היתה עניין פשוט להבנה, כולנו ידענו שכלולים בו טרולי "סטנדרטי" ומזוודה (אחת לפחות) לכל נוסע. והיום? יש לא מעט בילבול ואפילו כאוס בנושא: לכל חברת תעופה יש מדיניות מטען שונה והיא מגדירה מידות משלה לטרולי (כבודת יד), משקלים שונים ועוד. הגעתם לשדה התעופה עם מידות ומשקל גדולים מדי? תשלמו קנס (לא קטן).

 

יש חברות לואו קוסט (למשל וויז אייר או ריינאייר) לטיסות זולות בהן הכרטיס הבסיסי מאפשר לעלות למטוס רק עם תיק גב קטן בלבד (לא טרולי). 

 

מילון מונחים
 

כבודת יד (שעולה אתכם לתא הנוסעים) - Hand Luggage

 

מטען / מזוודה (מוכנס לתא המטען במטוס) - Hold Luggage

 

חשוב מאוד לוודא מראש מה מותר להביא לטיסה כי חריגה מהכללים של חברת התעופה תגרור תשלום קנס גדול בשדה.


האם טרולי ומזוודה כלולים בכרטיס הטיסה שלי?

ואיך יודעים איזה טרולי מותר להביא למטוס? כאשר אתם מסתכלים בתוצאות חיפוש טיסות באקספלורר, מתחת לכל טיסה מופיעים אייקונים, סמנו עם העכברר את אייקון הטרולי (בגלישה דרך מחשב) או לחצו עליו עם האצבע (בגרסת מובייל) והמידע המלא - כולל מידות ומשקל יופיע לפניכם. 

 

טרולי כבודת יד

 

ומה לגבי מזוודה? כאשר זו אינה כלולה, לחיצה על האייקון של המזוודה באקספלורר תראה לכם כמה עולה להוסיף אותה לכרטיס:

 

מזוודה בכרטיס טיסה


איך מוסיפים טרולי או מזוודה להזמנת הטיסה באקספלורר?

לאחר שהתחלתם את תהליך ההזמנה באקספלורר, תגיעו לדף הנוסעים ובו מכניסים את פרטי כל הנוסעים בהזמנה. לאחר שהכנסם את הפרטים, למטה בדף תראו אפשרות להוספת מזוודוה או טרולי (בהתאם לאפשרויות הכרטיס). ניתן להוסיף מזוודה לכל אחד מהנוסעים בנפרד, כך שתוכלו להוסיף מזוודה רק לחלק מהנוסעים או לכולם.

 

הוספת מזוודה לכרטיס טיסה

 

ללמוד לטוס עם טרולי בלבד

 

טסים לסוף שבוע באירופה? בתכנון נכון ניתן להסתפק בטרולי בלבד. בתקופת הקיץ, אין צורך לארוז בגדים ארוכים וכבדים. חייבים לחגוג עם קניות (שופינג) בחו"ל? אז אפשר להזמין תוספת מזוודה רק בטיסת חזור (ולקחת בהלוך תיק בד מקופל בתוך הטרולי).

 

מזוודות למשפחה - כמה צריך באמת?

 

נניח שאתם טסים בהרכב של שני מבוגרים + 3 ילדים. בהנחה שלכל נוסע מגיע טרולי, מעבר לכך ניתן להסתפק בעוד 2 מזוודות גדולות.

 

משקל מזוודות

 

נהוג לחשוב כי משקל סטנדרטי של מזוודה עומד על 21 ק"ג. כיום, גם בסעיף הזה יש שונות בין חברות תעופה והן יכולות להציע דרגות משקל שונות במחירים שונים: 15 ק"ג - 21 ק"ג - 23 ק"ג - 32 ק"ג. משקל מקסימלי למזוודה אחת יעמוד על 32 ק"ג בגלל תקנות בינלאומיות שמתחשבות בסבלים שמניפים את המזוודות למסוע.

 

מה מותר לארוז בטרולי? 

 

נוזלים

רכשתם בקבוק ליקר לימונצ'לו בנאפולי? או בקבוק יין קיאנטי בטוסקנה? תצטרכו להכניס אותו למזוודה לבטן המטוס. ברוב שדות התעופה בעולם מותר להכניס לטרולי בקבוק נוזל של עד 100 מ"ל (בגלל מדיניות ביטחון).

 

חפצים חדים

כל מה שעלול לסכן את ביטחון המטוס אסור להכניס לטרולי - בין אם מדובר בסכין או מצית סיגריות.

X