דגל קובה

כסף ועלויות בקובה

יעדי טיול / / /
הייתי פה קבלת עדכונים מהמקום
קובה
מידע למטייל
ערים ואזורים
טיולים ואטרקציות
דיווחי מטיילים מהשטח
שירותי תיירות
תפריט
שירותים

כסף ועלויות בקובה

במבט ראשון קשה להבין מה בדיוק הולך בכלכלה הקובנית ואנחנו פה בשביל להסביר. יש במדינה שני מטבעות, פזו מקומי שמיועד בגדול לשימוש ע"י המקומיים בלבד ופזו קונברטיבלה שהוא מטבע שמיועד לשימוש ע"י תיירים שמגיעים למדינה. את הפזו המקומי קשה באמת להגדיר כמטבע (כי לא מייצרים עוד ממנו) אלא כאמצעי שהמקומיים מחליפים בינהם בכדי לקבל אוכל ושירותים שונים (באותה מידה הם יכול להשתמש בחרוזים). עפ"י חוק, לתיירים אסור להשתמש בפזו המקומי ועדיין רוב המטיילים מחליפים סכום קטן של כסף לפזו המקומי (ניתן לעשות זאת במקומות שונים ברחוב) ובכך לקנות בזול מצרכי מזון בסיסיים, פירות וירקות, כרטיסים לקולנוע וזהו בערך (כי זה כל מה שהמקומיים יכולים לקנות).

הפזו לתיירים (פזו קונברטיבלה) הוא מטבע שערכו מוצמד לדולר (פזו קונברטיבלה אחד שווה תמיד לדולר אחד). עד לפני מספר שנים היה ניתן לשלם בקובה בדולרים, אבל הממשלה שהחליטה להחזיר מלחמה לאמברגו האמריקאי, אסרה לשלם במדינה בדולרים ואף הטילה מס של 10% על המרת דולרים לפזו קונברטיבלה בכל רחבי המדינה. בגלל זה, מומלץ מאוד שלא להכנס לקובה עם דולרים ולהעדיף מטבעות אחרים ובראשם האירו, אותו קובה אימצה לאחרונה, ועליו מקבלים את שער ההמרה הגבוה ביותר. עם זאת, ערכו של הפזו נותר צמוד דולר ולכן שער ההמרה שתשלמו זהה לשער היומי היציג בהמרת אירו לדולר.

בשביל להתנהל נכון עם כסף בקובה, ההמלצה היא פשוטה. תביאו כסף רק באירו ותביאו אותו במזומן. השימוש בכרטיסי אשראי בקובה יקר ולא משתלם וגם על המרת דולרים למטבע המקומי תשלמו מס לא הגיוני. תמירו כמות קטנה מאוד של כסף (5-10 אירו) לפזו המקומי וכך תחסכו כסף בקניית מצרכי מזון בסיסיים ופירות.  רעיונות אחרים כמו טרוול צ'קס...לא בקובה.
תרמילאים
עלות יומית : קובה היא מדינה יקרה ותרמילאים ירגישו זאת היטב בכיס. העלות היומית לאדם תנוע סביב 45$-50$ כמעט בלי אפשרות להוריד את המחיר. בכדי להגיע לעלות הזאת תצטרכו לטייל בקבוצה של לפחות 2 אנשים (בקובה חדר זוגי וחדר ליחיד עולים אותו הדבר). העלות היומית תכלול לינה, ארוחות, נסיעות , אטרקציות ובילויים.  היא לא תכלול השכרת רכב (שמקפיץ משמעותית את המחיר) וטיסות פנימיות.

לינה : מלונות בקובה יקרים מאוד ולכן הם לחלוטין מחוץ לתחום. הוסטלים לא קיימים במדינה ולכן הפיתרון היחיד שנותר הוא מה שמכונה "קאזה פרטיקולר". אותן קאזות הן למעשה בתים של אנשים פרטיים שקיבלו אישור מהממשלה להשכיר חדר בביתם לתיירים. רוב החדרים הן ברמה סבירה פלוס וההרגשה היא כמו בצימר בקומה העשירית בבניין. העלות לילה בקאזה היא לרוב 25$ (לעיתים מחוץ לעונה ניתן למצוא חדר ב- 20$) כשהחדר מיועד לזוג מטיילים. חשוב לדעת שהמחיר למטייל בודד זהה ולמחיר לזוג ולכן בקובה לא משתלם לטייל לבד.

ארוחות : אם תאכלו את רוב הארוחות שלכם בקאזות בהן תשנו, במסעדות פועלים  או בדוכנים ברחוב, תגיעו להוצאה יומית ממוצעת של 10$-15$ ליום על אוכל. אם תתפשרו על אוכל בסיסי יותר אותו תקנו עם הפזו המקומי, תוכלו להוזיל את העלות במקצת.

נסיעות : מחירי הנסיעות בקובה באמצעות התחבורה הציבורית סבירים למדי. על מוניות בתוך העיר תשלמו דרך גודל של 8$-10$ לשעה שלמה של נסיעה, כשרוב הנסיעות העירוניות לוקחות בין מספר דקות לחצי שעה לכל היותר. על נסיעות בינעירוניות תשלמו בהתאם למרחק הנסיעה. נסיעה בת 3 שעות תעלה סביב 15$ ואילו הנסיעה הארוכה ביותר (מהוואנה לסנטיאגו דה קובה) שלוקחת מעל 15 שעות, תעלה מעט יותר מ- 50$.

אינטרנט : חיבור לאינטרנט בקובה הוא נושא כאוב ויקר מאוד. החיבור זמין רק בבתי מלון ובסניפים של חברת הטלפוניה הלאומית. אין סיכוי שבקאזה בה תשנו יהיה אינטרנט, כי למקומיים אין אפשרויות להתקין חיבור אינטרנט ביתי. כשכבר תמצאו מקום עם חיבור לאינטרנט, תגלו שהוא עולה לא פחות מ- 6$-8$ לשעת גלישה, שהחיבור איטי מאוד ושחלק מהתוכנות ומהאתרים שאליהם אתם רגילים לגלוש, חסומים לגישה ולא ניתן לצפות בהם. לעיתים הפרנויה של השלטון המקומי מרקיעה שחקים והם חוסמים למספר שעות / ימים את הגישה לאינטרנט בכל המדינה.

עלויות נוספות : סביר שבמהלך הטיול  תוציאו כסף גם על מספר דברים מעבר ללינה, אוכל ונסיעות. על אטרקציות שונות (כמו רכיבה על סוסים) תשלמו סביב 20$-25$. על הופעות סלסה או מופעים של להקות תשלמו 10$-20$ ועל כניסה לפארקים תשלמו מספר דולרים בודדים.
המטייל הממוצע
עלות יומית : אם תטיילו בקובה בצורה נוחה עם רכב, תשנו בבתי מלון ברמה סבירה פלוס, תאכלו חלק מהארוחות במסעדות ולא תגבילו את עצמכם במספר האטרקציות והפעילויות שתבצעו, תגיעו לממוצע יומי של 120$-150$ לאדם. החישוב מתבסס על כך שתטיילו בהרכב זוגי.

לינה : ברוב האיזורים בקובה ניתן למצוא מלונות טובים ברמה של 3-4 כוכבים במחירים סבירים יחסית שנעים בין 50$-80$ לחדר זוגי.

ארוחות : את הארוחות היקרות ביותר תמצאו קרוב לודאי בבצי המלון עצמם, אך בשביל לאכול במחירים סבירים יותר (וגם אוכל יותר טעים) עדיף שתעשו זאת במסעדות מקומיות שמיועדות לתיירים  ואפילו בדוכנים ברחוב (אם האוכל בהם נראה טרי).  אם לא תחסכו יותר מיד, תוציאו ביום 20$-30$ על אוכל לאדם.

השכרת רכב : התניידות עם רכב בקובה הופכת את הטיול לנוח משמעותית, אבל גם מייקרת אותו בצורה ניכרת. על רכב קטן תשלמו מחיר יומי שמתחיל ב- 60$-70$, ובתוספת עלות הביטוח ועלות הדלק (שמחירו כמעט זהה למחיר הדלק בארץ) תגיעו לממוצע יומי של 100$ ויותר. אגב, מי שמפנטז על שכירת רכב ענתיקה, יכול לשלוח מהרעיון. הרכבין שמושכרים לתיירים הם רכבים רגילים בלבד.            

טיסות פנימיות : מי שמתכנן להגיע לסנטיאגו דה קובה או לברקואה, עדיף שיעשה זאת בדרך האויר. טיסה תהיה זולה משמעותית מעלות הדלק שתצטרכו לשלם וכמובן תחסוך מכם את הנהיגה המייגעת. על כרטיס טיסה בכיוון אחד תשלמו מעט יותר מ- 100$.
העשירון העליון
עלות יומית : גם בקובה אפשר לחיות טוב אם אין בעיה תקציבית. אם תשנו במלונות 5 כוכבים, תאכלו במסעדות טובות, תסעו ברכב שכור (באופן עצמאי או עם נהג) ותצאו לסיורים מודרכים, תוצאי סכום שיתחיל ב- 200$ - 250$ לאדם ליום.

לינה : העלות של מלונות ברמה של 5 כוכבים בקובה מתחילה סביב 200$ ללילה לחדר זוגי. כמובן שככל שתרצו להתפנק יותר, כך תשלמו יותר על המלון. באיזורים מסוימים במדינה (כמו ורדרו) ניתן למצוא מלונות יוקרה של רשתות בינלאומיות שמזכירים את אתרי הנופש בשאר האיים הקאריביים.

ארוחות : על ארוחת גורמה במסעדה משובחת תשלמו 40$-50$ לאדם.

השכרת רכב : למרבה הפלא, שכירת רכב עם נהג בקובה תעלה כמעט אותו דבר כמו שכירת רכב לנהיגה עצמאית. (סכום שמתחיל ב- 100$ ליום כולל דלק וביטוחים). אם תרצו לנסוע ברכב נוח ומרווח יותר מאשר הדגמים הבסיסיים ובוודאי אם תרצו להשכיר רכב 4X4, תשלמו סכומים גבוהים בהרבה.

סיורים מודרכים : ניתן לשכור מדריכים שיקחו אתכם למקומות המעניינים וידריכו אתכם במהלך הסיורים. העלות תלויה בסוג הסיור ובמרחק הנסיעה והיא מתחילה בכמה עשרות דולרים לאדם לסיורים קצרים של עד חצי יום.
מצאתם מידע לא מעודכן, שגוי או חסר ? כתבו לנו ונדאג לעדכן
טיסות זולות ליעדים נבחרים
האתר מאובטח בפרוטוקלי האבטחה האמינים ביותר
אקספלורר 2017 - 2013  ©  כל הזכויות שמורות
מרכז הדילים הזולים לחו"ל טיסות זולות לחו"ל השוואת מלונות השכרת רכב בחו"ל אטרקציות וסיורים
ביטוח נסיעות מזגין תיירות פורום מטיילים טיפים לטיול קהילת הצלמים